уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова С: Клинички центар Војводине пред пуцањем - без заштите за медицинске сестре
Хроника

Нова С: Клинички центар Војводине пред пуцањем - без заштите за медицинске сестре

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. април 2020.

 Сваки пети оболели од коронавируса у Војводини је, према званичној изјави председника војвођанске Владе Игора Мировића, медицински радник. У прилог томе иде и информација да је у новосадском Клиничком центру седам сестара са Инфективне клинике у изолацији, а једна од њих и под високом температуром.

Мада је медицинско особље изложено највећем ризику од заразе КОВИД 19, саговорници Нова.рс напомињу да су медицинари вирусу подложнији не само због контакта са оболелима, већ због хроничног недостатка основне опреме и потпуно хаотичним условима рада у време пандемије.

“У суботу увече медицинске сестре које раде у такозваном Корона центру су се побуниле и нису хтеле да уђу код пацијената јер није било заштитне опреме. После пар сати је стигло нешто мало”, каже лекар КЦВ (име познато редакцији) за Нова.рс, напомињући да је несташица опреме највећи проблем за особље које ради у Корона центру, као и за остале који раде са потенцијалним пацијентима.

“У петак је колегиница, специјалиста ургентне, без икакве заштитне опреме, дакле без маске, капе, мантила, интубирала пацијента са обостраном пнеумонијом, који је високоризичан. Колеге су очајне, посебно анестезиолози и инфектолози коју су практично гурнути у први план и стално дежурају”, каже наш саговорник.

Три операције са једном маском

Запослени на Ургентном центру и интензивној нези, укључујући и оне у операционим салама, имају права на једну заштитну маску дневно.

“Код вође смене се уписујеш да си преузео једну маску за наредна 24 сата. Ја сам данас са једном маском урадио три операције”, каже лекар са Ургентног центра КЦВ.

Он је истакао да упркос свем хаосу и оправданом страху већина његових колега ради савесно, али да разуме и оне који неће свесно да се излажу ризику, јер им није омогућен ни минимум заштите.

“Након неколико сати проведених у тријажи, две сестре су отишле на кратку паузу да ручају. После 15 минута су се вратиле и за њих више није било маски, а требало је да одраде још добар део смене”, каже лекар.

Наши саговорници кажу да додатни хаос осим недостатка опреме у КЦВ влада и због потпуног изостанка спровођења протокола и организације. На снази је, како каже лекарка за Нова.рс (име познато редакцији), “више импровизација, него организација”.

“Због пандемије су на Инфективну клинику и Корона центре повучене и сестре са других одељења, које нису никада имале сусрет са оваквим болесницима јер ми, нажалост, немамо ту праксу ротације међу сестрама. Тако имате сестру која је 15 година радила на рехабилитацији или дерматологији, а која сада треба да се снађе са интубираним пацијентима. Наравно да то није њихова кривица и оне дају све од себе, али ове околности просто превазилазе њихово знање и искуство”, каже наша саговорница.

Већина не зна протокол

Он је истакао и да један део запослених није прошао ЛЗО обуку, односно обуку коришћења и исправног облачења и коришћења личне заштитне опреме.

Такође, сусрећу се и са техничким поблемима, јер већини у КЦВ још није јасан протокол понашања.

“Колегиница са Ургентне је ишла у пратњу пацијента на Инфективну клинику (физички одвојену зграду). Једва се обукла како треба, а када су стигли до Инфективне, нико није знао да јој каже на која врата да уђе. По предаји пацијента, уместо да тамо одбаци и контаминирану опрему са себе, они су је послали на Ургентни и рекли да се тамо скине и баци, на Ургентном је пак вратили на Инфективну…”, прича трећа саговорница Нова.рс, медицинска сестра на Ургентном центру, истичући да су чак и постојећи протоколи у КЦВ тешко спроводиви – и због неспоразума између специјалности која ће шта да ради и необучености особља.

Тријажа у КЦВ се обавља у згради Ургентног центра, где је физички одвојен простор за “сумњиве” случајеве, одакле се даље, у зависности од дијагнозе, шаљу у Корона центар или на друга одељења. Међутим, ни овде се не поштује протокол о заштити нити запослених, нити пацијената.

“Сви који долазе на Ургентни центар, и запослени и болесници улазе на исти улаз у зграду, односно на главни улаз, јер је службени закључан после 7 часова ујутро”, каже саговорница Нова.рс, лекарка.

На наше питање зашто се барем особљу не дозволи да користе други улаз образложење је да “немамо на располагању две особе које ће мерити температуру приликом уласка”, кажу наши саговорници, закључујући да све набројано сигурно објашњава зашто је сваки пети пацијент у Војводини медицински радник.

Нова.рс је покушала да добије коментар званичника Клиничког центра Војводине, као и Покрајинског секретаријата за здравство на наводе запослених у КЦВ, али нико од њих није одговорио на питања.

У КЦВ се тренутно лечи 54 пацијента оболелих од коронавируса, од којих се шесторо налазе у изузетно тешком стању и њихово лечење захтева примену механичке вентилације.

 КЦВ се обратио полицији и тужилаштву - Ана Лалић: Није вам углед нарушен мојим писањем, већ вашим срамним третманом сопствених радника

Клинички центар Војводине обратио се полицији и тужилаштву због нашег текста "КЦ Војводине пред пуцањем: Без заштите за медицинске сестре" и послао саопштење медијима у коме тврди да им је сајт нова.рс нарушио углед писањем да медицински радници у тој установи немају основну заштитну опрему.

На саопштење Клиничког центра Војводине одговорила је наша новинарка Ана Лалић, ауторка текста о лошим условима у КЦВ, којој је полиција недуго после саопштења КЦВ закуцала на врата.

Одговор новинарке Ане Лалић преносимо у целости:

“У једном се морам сложити са Клиничким центром Војводине: углед вам јесте нарушен, али не мојим писањем, већ вашим срамотним третманом сопствених радника.

Углед вам јесте нарушен тиме што, уместо да заштитите сопствену професију од политикантства, подржавате и учествујете у лицемерју и властодржачкој замени теза да су грађани криви што имамо најмањи број заражених у региону, а највише преминуих.

Углед вам је нарушен зато што не стојите иза својих диплома и не кажете оно што и већина ваших колега из целе Европе: “У проблему смо. Немамо заштитних средстава. Немамо довољно медицинских радника. Треба нам помоћ!”

Урушен је вашим учествовањем у фарси којом нас убеђују да су нам болнице најбоље опремљене у региону, док вам у тим истим болницама малтер пада по главама, на којима нема заштитних капа.

Изгубили сте углед већ оног момента када сте прећутали Вучићеву изјаву “предузели смо све мере на време” и допустили да вам заражени људи данима шетају по ходницима и преклињу да их неко тестира.

И бесповратно сте га дотукли ћутањем на чињеницу да ће вашим запосленима бити смањене плате зато што су држали своје заклетве и радили свој посао, а сада се налазе у карантину.

И још једна ствар: никог у јавности није узнемирио мој текст, јер ови “непослушни и неодговорни” грађани врло добро знају какви су услови у српском здравству били и пре короне.

И, колико год се и ви и председник трудили, нико их не може убедити да су се у ових месец дана ствари толико поправиле и да ви сад заправо сви радите на клиници Шварцвалд.

Можете претити и народном милицијом и тужилаштвом, ја своје изворе никоме, ни по коју цену одати нећу, јер, за разлику од вас, ја бринем о њиховим животима и судбинама.

ПС – И у старту се одричем сва три оброка у притвору.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер