четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова оставка у Немачкој због Авганистана
Хроника

Нова оставка у Немачкој због Авганистана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. новембар 2009.

Само дан након што је министар одбране Карл-Теодор цу Гутенберг разрешио дужности генералног инспектора Бундесвера Волфганга Шнајдерхана, немачки министар рада и бивши министар одбране Франц Јозеф Јунг поднео је оставку.

Овакав развој догађаја уследио је након серије оптужби да су јавности биле ускраћене информације о цивилним жртвама ваздушног напада у Авганистану, изведеног у септембру под вођством немачких снага.

''Овим чином преузимам политичку одговорност за интерну политику информисања Министарства одбране. Ја сам и јавност и парламент коректно информисао о ономе што сам знао'', рекао је Јунг у образложењу своје оставке.

Јунг је у кратком образложењу рекао да својом оставком жели да заштити Бундесвер од неправедних напада и спречи наношење штете немачкој војсци.

Јунгову оставку је тражила опозиција у немачком парламенту. ''Такав министар је или непоштен или неспособан'', критиковао је експерт за питање обране из редова левице, Паул Шефер Јозефа Јунга и затражио његов одлазак из владе.

У спорном нападу Бундесвера у Авганистану 4. септембра убијене су, према наводима немачких медија, 142 особе. Јунг је тада, подсећају медији, тврдио да се ради искључиво о "радикалним исламским терористима".

Како је често понављао у данима након бомбардовања, у нападу није било цивилних жртава, а ситуација на терену је наводно била чиста.

"Људи који су окруживали бомбардоване цистерне били су без сумње талибански милитанти", понављао је Јунг.

Међутим, извештај који је објавио "Билд" говори да је и пре и после напада било јасно да се на месту напада налазе и цивили.

Смене у врху одбране не могу, како наводи штампа, да смањи размере штете, али може да допринесе угледу новог министра.

Овај догађај медији критички тумаче, оцењујући да је ангажовање у Авганистану, заправо, рат и да је Јунг реаговао неодговорно, док су немачки војници ризиковали своје животе, а цивили страдали.

Када је реч о војној мисији Бундесвера у Авганистану, која је поред Косова највећи војни ангажман Немачке, она се често налази на удару критике, посебно што се из те азијске земље немачки војници враћају са психичким проблемима.

Нови министар иностраних послова Гвидо Вестервеле се, без обзира на то, у Бундестагу заложио за наставак мисије немачких војника у Авганистану.

Вестервеле је,такође, рекао да нико не жели мисију која ће трајати без краја и да Немачка жели да помогне Авганистану да сам брине о својој сигурности.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер