петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова ДНК анализа извршена на захтев Руске православне цркве, потврдила аутентичност остатака Романових
Хроника

Нова ДНК анализа извршена на захтев Руске православне цркве, потврдила аутентичност остатака Романових

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. јул 2018.

Нова анализа ДНК извршена на остацима последњег руског цара Николаја Другог и његове породице потврдила је њихову аутентичност, рекли су руски истражитељи.

Резултати тог теста би могли да наведу Руску православну цркву да призна остатке као аутентичне и дозволи њихову верску сахрану.

Више досадашњих анализа је потврдило да кости заиста припадају последњим Романовима, међутим црква, којом доминирају конзервативци, никада их није признала.

Нови тестови, извршени на захтев цркве, "показали су да је реч о остацима некадашњег цара Николаја Другог, његове породице, и слугу", саопштио је Истражни комитет, институција задужена за решавање главних криминалних случајева у Русији.

Како је наведено, било је потребно ексхумирати остатке цара Александра Трећег, претпоследњег руског цара, да би се доказало да се ради о "оцу и сину".

Портпарол цркве Владимир Легојда рекао је да је свештенство "с пажњом" испитало резултате и поздравио је "транспарентну атмосферу" истраге коју су спровеле руске власти, започете 2015. и која још траје.

Николаја Другог, његову жену Александру, ћерке Олгу, Татјану, Марију и Анастасију и сина Алексеја стрељали су бољшевици у Јекатеринбургу у ноћи између 16. и 17. јула 1918. Са њима је стрељано и четворо слугу који су одбили да напусте царску породицу.

Царска породица је канонизована 2000. године, а 16 година касније за свеца је проглашен и њихов лекар Јевгениј Боткин, који је стрељан са њима.

Откривене 1979, кости Николаја Другог, царице Александре и троје њихове деце сахрањене су у Петропавловској тврђави у Санкт Петербургу 1998, уз церемонију коју је тадашњи руски патријарх игнорисао. Са њима су сахрањене и стрељане слуге.

Остаци за које се верује да припадају преосталој деци последњег цара, принцу Алексеју и принцези Марији, откривени су 2007. али још увек нису сахрањени, због недостатка договора државе и цркве.

Руски патријар Кирил би вечерас требало да предводи литију у знак сећања на Николаја Другог и његову породицу на месту њиховог убиства, код манастира подигнутог у њихову част на месту некадашњег дома трговца Ипатијева, у чијем подруму је царска породица стрељана.

(Бета, АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер