четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нобеловац Роберт Мандел предлаже увођење фиксног курса динара према евру
Хроника

Нобеловац Роберт Мандел предлаже увођење фиксног курса динара према евру

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

Београд – Нобеловац Роберт Мандел препоручио је Србији да уведе фиксни курс динара и да после тога уведе валутни одбор.

Мандел је на првој Интеза академији "Евро визија" у Београду рекао да пре фиксирања курса динара за евро Србија треба да уравнотежи буџет и смањи инфлацију.

Он је истакао да је важно да буде изабран конкурентан курс.

Увођење валутног одобора, према речима Мандела, значи да влада мора бити у потпуности јединствена и да сваки њен члан подржава владину политику. "Систем валутног одбора значи јасну политику - ако се стално води дискусија какву политику треба водити можете упасти у проблеме", рекао је он.

Мандел је објаснио да је валутни одбор строжи од система фиксног курса, јер лимитира монетарну политику земље. "Ако се Србији допада политика валутног одбора, онда ће јој се допасти и политика Европске монетарне уније", рекао је Мандел. 

Он је оценио да пут за побољшање економског стања за Србију није тежак у односу на глобалне изазове и истакао да је најбитније створити повољну климу за стране инвестиције. 

"Србија треба да се фокусира на раст, стабилност и стране инвестиције", предложио је Мандел и оценио да ће курс динара бити важан део тога да би се дошло до инвестиција. 

Домаћи експерти, ипак, да није време за такву промену, имајући у виду стање у домаћој економији. Економиста Никола Фабрис наводи да у вођењу монетарне политике постоје два правца - политика фиксног девизног курса и неконтролисаног пливајућег курса. 

"Политика фиксног курса довела би до прецењености динара, што би водило ка смањењу девизних резерви, или би био дестимулисан извоз и увећан платно - билансни дефицит Србије", објаснио је он. 

Фабрис тврди да неконтролисани флуктуирајући курс није добро решење за Србију, "јер превелике дневне флуктуације курса нису добре ни за кога, изузев за шпекуланте". Решење треба тражити "у систему покретних законитости" у интервенцијама Народне банке Србије, када се догоде превелике дневне осцилације курса динара према водећим западним валутама, рекао је он.

Са друге стране, председница Извршног одбора “Банке Интеза” Драгиња Ђурић је оценила да, имајући у виду високу инфлацију, незапосленост и буџетски дефицит Србије, није моменат за фиксирање курса динара према евру. 

Наша Народна банка води монетарну политику таргетирања инфлације, углавном путем каматних стопа, а политика фиксирања курса је сасвим другачији пут , и у оваквој малој, отвореној земљи док криза још траје, не чини ми се изводљивом баш одмах, рекла је Ђурић, која је и председница Управног одбора Удружења банака Србије. 

Она је истакла да је једна од главних порука конференције да евро има будућност и да је то посебно важно и за нашу земљу, која је “зависна од евра” и са девизном штедњом која је углавном у еврима, тако да је то добра порука за грађане.

(Б92-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер