четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нобеловац Мајкл Левит: Паника због ширења коронавируса узроковала средњовековне мере да се људи затворе у четири зида, већина прогноза стручњака је погрешна
Хроника

Нобеловац Мајкл Левит: Паника због ширења коронавируса узроковала средњовековне мере да се људи затворе у четири зида, већина прогноза стручњака је погрешна

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. мај 2020.

Професор са Универзитета Станфорд Мајкл Левит који је тачно предвидео почетне размере пандемије вируса корона, сматра да је одлука да се људи затворе у четири зида због ширења вируса било узроковано „паником“, и да су ограничавајуће мере „средњовековне“.

Према мишљењу нобеловца, модел који је направио професор Империјалног колеџа у Лондону Нила Фергусона, према коме је британска влада увела режим изолације, преценио је број смртних случајева „10 или 12 пута“.

„Мислим да та блокада није сачувала животе. Сматрам да је она могла коштати живота. На тај начин је спасено неколико живота нпр. у саобраћајним несрећама и томе слично, али друштвена штета, као што су породично насиље, разводи, алкохолизам – била је екстремна. А ту су и они које нису лечили од других болести“, рекао је Левит за британски лист „Телеграф“.

Левит је два месеца указивао на то да је већина прогноза стручњака о вирусу корона – погрешна.

Притом, професор сматра да влада, уместо увођења изолације, треба да подстакне Британце да носе маске и да пронађу друге начине да наставе са радом.

Са друге стране, модел професора Фергусона предвиђа да би 500.000 људи умрло да нису уведене мере поштовања физичке дистанце.

„Из нејасних разлога мислим да су се успаничили лидери и људи. Није се довољно расправљало о томе“, истиче нобеловац.

Професор је признао да изолација, у принципу, може бити ефикасна али истовремено сматра да су ограничавајуће мере „средњовековне“ и верује да епидемиолози преувеличавају своје захтеве, како би их људи у већој мери поштовали.

И други научници, пред Левита, саопштили су да нису могли потврдити исправност рада професора Фергусона.

Професор Мајкл Левит је добио Нобелову награду за хемију 2013. године.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер