четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ноам Чомски оптужио Чавесов режим за "нагомилавање моћи и напад на демократрију"
Хроника

Ноам Чомски оптужио Чавесов режим за "нагомилавање моћи и напад на демократрију"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. јул 2011.

Chomski-Chavez-527-1.jpgВенецуелански председник Уго Чавез мораће добро да размисли како да одреагује на озбиљне критике свог дугогодишњег пријатеља и једног од највећих умова данашњице Ноама Чомског.

Председник Венецуеле Хуго Чавез дуго је уживао у хвалама Ноама Чомског једног од највећих умова данашњице и његовог блиског пријатеља. Похвале венецуеланском председнику биле су упућене, пре свега, успешном спровођењу социјалистичке револуције и борби против америчког империјализма.

Чавез је током година изградио врло присан однос са америчким интелекуталцем. Неколико пута су се састајали, а у Каракасу је венецуелански председник угостио Чомског уз велике почасти. Чавес је чак предложио да Вашингтон за следећег амбасадора у Каракас пошаље баш Чомског.

Венецуелански председник је преко ноћи од књиге Чомског "Хегемонија или опстанак: Америчко трагање за светском доминацијом" направио бестселер када је за време свог говора у Савету безбедности УН машући њом називао Џорџа Буша ђаволом.

Најпопуларнији политичар Латинске Америке убудуће ће вероватно двапут да размисли о свом односу са америчким антиглобалистом, пошто је Чомски "осуо паљбу" против свог омиљеног политичара на западној полулопти, пише британски Гардијан.

Чомски, професор лингвистике на Институту технологије у Масачусетсу оптужио је Чавесов режим за "окрутност" у случају хапшења и притварања судије Марије Лурдес Афиуни, која је ухапшена након што је у децембру 2009. године ослободила венецуеланског бизнисмена Елигија Цедена оптуженог за корупцију.

Чавез је после тога у телевизијском обраћању назвао Афиуни криминалцем и затражио да буде кажњена са 30 година затвора, рекавши да "мора да плати за своје поступке".

Чомски је у, отвореном писму венецуеланском председнику, Афиуни назвао "блиставим примером" у времену светских вапаја за слободом.

Амерички интелектуалац позвао је Чавеза да ослободи Афиуни у знак добре воље и за добробит правде и људских права.

"Судија Афиуни је довољно патила", пише Чомски у писму, настављајући да су над "њом почињени актови насиља и понижења са циљем да буде подривено њено људско достојанство".

Пошто је ухапшена, Афиуни (47), самохрана мајка која болује од рака, провела је више од годину дана у затвору. У јануару ове године власти су мало ублажиле свој став и пребачена је из затвора у кућни притвор где чека почетак суђења.

"Скептичан сам да оне може да има поштено суђење. Потуно зачуђујуће јесте што друге судије нису јавно изашле и подржале је, што упућује на атмосферу застрашивања", истакао је Чомски, оценивши да је "убеђен да Афиуни треба да буде пуштена".

Координатор харвардског центра за људска права "Кар" Леонардо Вивас нада се да ће "Каракас послушати Чомског, пошто је он један од најважнијих интелектуалаца у Америци, а веома је цењен и поштован код венецуеланских власти".

Још један разлог критика на Чавесов рачун Чомски је образложио у свом интервјуу за Обзервер, оптужујући венецуеланског председника за нагомилавање превише моћи у својим рукама и "напад" на демократију.

"Концентрација извршне моћи, ако није привремена и у специфичним околностима, као што су ратови, напад је на демократију. Можемо да дебатујемо да ли околности у којима се Венецуела налази то захтевају. Мишљења сам, ипак, да то није потребно", рекао је за Обзервер Чомски.

Нагомилавањем извршне моћи Чавез заобилази парламент, наводи амерички професор, напомињући да "широм Латинске Америке увек постоји потенцијална претња ауторитаризма и да се против ње стално треба борити".

Чомски оцењује да се у Венецуели у последње време појавио одређени тренд ка централизацији моћи у егзекутиви, додавши да "то није здрав развој догађаја".

Ипак, Чомски је изразио забринутост за Чавезово здравље и пожелео му брз и потпун опоравак.

(РТС)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер