петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Њујорк тајмс”: САД мењају став - Салех мора да оде
Хроника

„Њујорк тајмс”: САД мењају став - Салех мора да оде

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2011.

ЊУЈОРК - САД, које су дуго подржавале председника Јемена Алија Абдулаха Салеха, суоченог са протестима, сада полако мењају став и закључују да он вероватно неће донети тражене реформе и да зато мора да оде, пише данас „Њујорк тајмс”, позивајући се на америчке и јеменске званичнике.

Америчка администрација је приватно и даље подржавала председника Салеха и уздржавала се да га јавно критикује, чак и када су његови следбеници пуцали на мирне демонстранте, јер су сматрали да је он кључни савезник у борби против јеменског огранка Ал Каиде.

Та позиција покренула је критике на рачун САД и оптужбе за лицемерство, пошто се Американцима жури да сруше аутократу у Либији, али не и стратешке савезнике, попут лидера у Јемену и Бахреину.

Како наводе званичници америчке администрације који су желели да остану анонимни, та позиција Вашингтона почела је да се мења прошле недеље.

Иако САД јавно нису вршиле притисак на Салеха да оде, својим савезницима су рекле да његов останак на власти сматрају неодрживим и да верују да ће он отићи.

Један неименовани јеменски званичник је рекао да се амерички став променио када су започели преговори око услова за потенцијални одлазак Салеха, пре нешто више од недељу дана.

Американци су вршили притисак за трансфер власти од самог почетка преговора, рекао је исти званичник, који је укључен у преговоре, у чијем центру је предлог да Салех преда власт привременој влади, на челу са потпредседником, све до нових избора.

Преговори у Сани су почели пошто су људи повезани са владом убили више од 50 демонстраната 18. марта, што је покренуло талас одлазака високих владиних званичника.

Не зна се да ли САД расправљају и о гарантовању сигурног одласка Салеха и његове породице у неку другу земљу, али се, изгледа, преговара у том смеру.

За Вашингтон, кључ његовог одласка биће обезбеђење трансфера власти који ће омогућити да се противтерористичке операције у Јемену наставе. 

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер