четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк Тајмс: САД користе пандемију коронавируса за депортацију деце миграната
Хроника

Њујорк Тајмс: САД користе пандемију коронавируса за депортацију деце миграната

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. мај 2020.

 Њујорк -- Америчка администрација је од почетка избијања пандемије коронавируса из земље депортовала стотине деце и тинејџера миграната, пише Њујорк тајмс.

Додаје да је у неким случајевима "пребацивање преко границе" вршено без обавештавања њихових фамилија.

Више од 900 деце и тинејџера пребачено је преко америчке границе, а да им надлежни нису пружили прилику да разговарају са социјалним радником или да поднесу захтев за азил због насиља у њиховим земљама, чиме је, како наводи НТ, направљен заокрет у вишедеценијској устаљеној пракси САД о односу према пристиглим младим мигранитма.

Нека деца одвођена су усред ноћи на летове за депортацију, а да њихове породице о томе нису знале ништа.

Депортације представљају изузетан заокрет у политици која се одвијала последњих недеља на југозападној граници САД показујући да су одбачене мере које су деценијама пружале заштиту деци мигрантима.

Њујорк тајмс пише да су гледајући уназад млади мигранти који су се појавиљивали на граници без пунолетних старатеља углавном добијали уточиште, образовање, медицинску негу и дуг административни поступак који им је омогућавао да се пријаве за боравак у САД. Они који би ипак били депортовани враћани су кућама тек након што је било извесно да имају безбедно место за живот.

Сада, међутим, неки млади мигранти депортовани су неколико сати након што су закорачили на америчко тло, други су извлачени из кревета усред ноћи и одвођени на авионе који су их враћали у Хондурас, Гватемалу ... Депортовани су и они који су због захтева за азил били у званичном поступку.

Неки од те деце и тинејџера враћени су у Централну Америку, док су други гурнути назад у Мексико, где хиљаде миграната и даље живи у нехигијенским шаторским камповима и претрпаним склоништима.

У марту и априлу, најновијем периоду за који су подаци доступни, 915 младих миграната је протерано убрзо након што су стигли до америчке границе, а 60 из осталих делова земље.

Њујорк тајмс пише о Педру Ромеру (16), који је одведен из склоништа у Њујорку на Флориду, а потом у Тексас на авион за Хондурас, где је по слетању морао да позајми телефон да зове рођака и моли га да нађе место где ће да спава, јер му је мајка остала у Мексику на граници када ју је последни пут видео.

Од када је коронавирус евидентиран у САД, Њујорк тајмс преноси званичне податке према којима је 239 деце враћено у Гватемалу, а 183 у Хондурас.

Федералне власти оправдање за такав поступак налазе у Закону из 1944. који председнику даје широка права како би спречио озбиљне претње по земљу и њене грађане, а које би изазвало преношење неке заразне болести попут коронавируса.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер