петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк тајмс: Постојао договор Холбрука и Караџића
Хроника

Њујорк тајмс: Постојао договор Холбрука и Караџића

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. март 2009.

Извори "Њујорк тајмса" потврђују наводе Радована Караџића да му је некадашњи изасланик за Балкан Ричард Холбрук обећао одустајање од кривичног гоњења у замену за његово повлачење из политике. Караџићев адвокат очекује да ускоро буду објављене белешке са састанка бившег председника РС и америчког дипломате.

Некадашњи амерички изасланик за Балкан Ричард Холбрук обећао је бившем председнику Републике Српске Радовану Караџићу да неће бити кривично гоњен уколико се повуче са свих политичких функција, пише "Њујорк тајмс" позивајући се на два неименована америчка званичника.

Бивши неименовани званичник Стејт департмента, који је имао приступ поверљивим извештајима и члановима Холбруковог тима, рекао је "Њујорк тајмсу" да су му за ту понуду рекли људи који су у то време били блиску тиму Холбрука.

Овај званичник, који је провео скоро деценију на Балкану, тврди да су тадашњи председник Југославије Слободан Милошевић и други српски званичници у ноћи 18. јула 1996. године били на телефонској вези са Караџићем, који је желео писмено уверавање да неће бити гоњен за ратне злочине и да у супротном неће потписати споразум.

"Холбрук је рекао Србима - "Можете му дати моју реч да неће бити гоњен", али је одбио да било шта потпише, рекао је неименовани званичник Стејт департмента, додајући да је Холбрук могао да обећа тако нешто јер је знао да америчка и војске других западних земаља неће хапсити Караџића.

"Њујорк тајмс" пише да се Караџић, у кратком саопштењу које је на крају потписао, сагласио да се повуче из свих политичких активности и да се на документу налазе потписи Милошевића и још четири српска лидера који су били сведоци и гаранти, али да нема имена ниједног Американца и да се не помиње имунитет.

Други извор "Њујорк тајмса", амерички званичник при међународним мировним снагама, тврди да му је сам Холбрук у два наврата рекао да се споразумео са Караџићем да напусти политику подсетивши на састанак Холбрука у Сарајеву уочи избора у БиХ у новембру 2000. године.

"Холбрук је био забринут за исход гласања јер је знао да Караџић још увек тајно води своју партију и бира кандидате, укључујући градоначелнике и шефове полиције, који су водили затворске логоре и организовали масакре. Холбрук је био бесан, почео је да бунца", тврди званичник.

Поменути извор тврди да је Холбрук тада рекао да је Караџић прекршио договор и да ће сада бити ухваћен.

"Имали смо договор да ако се повуче из политике нећемо га гонити. Он је прекршио договор и сада ћемо ићи да га ухватимо", рекао је тада Холбрук.

Најновија студија Универзитета Пердју у америчкој држави Индијани под називом "Суочавање са југословенским контроверзама - Иницијатива научника" позива се на изјаве тих америчких званичника.

На захтев да прокоментарише тврдње ових званичника, Холбрук је "Њујорк тајмсу" послао писано саопштење у коме каже да нико у америчкој влади никад ништа није обећао Караџићу, нити је склопио неки споразум са њим, те да се Караџић повукао у лето 1996. године под великим притиском САД.

"У сусретима који су уследили, као приватно лице, ја сам апеловао на администрације и председника Била Клинтона и Џорџа Буша да ухапсе Караџића".

"Драго ми је да је коначно приведен правди, иако користи јавно место за изношење неистина", навео је Холбрук у саопштењу.

У студији Универзитета Пердју наводи се да је Холбрук "наложио свом главном помоћнику Кристоферу Хилу да направи меморандум који ће потписати Караџић" у коме он пристаје да се повуче из политичког живота.

Чарлс Инграо, коаутор студије, тврди да су му три званичника Стејт департмента и још неколико људи, који су познавали активности Холбрука, рекли да је некадашњи амерички изасланик за Балкан уверио Караџића у јулу 1996. године да неће бити процесуиран пред судом у Хагу уколико напусти политику.

Инграо тврди да је Холбрук искористио Милошевића и друге званичнике Србије као посреднике да пренесу обећања о имунитету и да постигну споразум са Караџићем.

"Споразум је скоро претрпео неуспех када је Холбрук жестоко одбио захтев Караџића и апел Хила да он потпише документ", наводи се у студији.

Инграо је рекао да је студија настала као резултат осам година истраживања историчара, правника и социолога са свих страна конфликта и да представља напор помирења различитих виђења ратова који су разбили СФРЈ.

Караџић захтева од Хашког трибунала да буде изузет од законског гоњења због споразума са Холбруком, након чега је суд затражио објашњење од америчке владе.

Судије Хашког трибунала у децембру су рекле да овај споразум уколико и постоји неће имати ефекта на суђење.

Према њиховом образложењу, споразум о имунитету не важи пред Трибуналом у случају оптужби за геноцид, ратне злочине и злочине против хуманости, а за шта се терети Караџић.

Питер Робинсон, адвокат Караџића, рекао је да му је обећано из Вашингтона да ће интервјуисати Филипа Голдберга, који је био члан тима Холбрука на састанку у Београду те ноћи када је договорено повлачење Караџића из политичког живота.

"Голдберг је водио забелешке са тог састанка. Америчка влада сагласила се да нађе те забелешке и да их да на увид", рекао је Робинсон.

Портпарол Стејт департмента рекао је да америчка влада сарађује са Трибуналом, али да неће пружити више детаља.

Ни Хил ни Голдберг нису желели да коментаришу за "Њујорк тајмс" наводе студије.

 (РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер