четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о КиМ: Србија спремна за историјски договор о Косову; Фљора Читаку: Нормализација односа Србије и Косова једино уз признање независности Косова
Хроника

Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о КиМ: Србија спремна за историјски договор о Косову; Фљора Читаку: Нормализација односа Србије и Косова једино уз признање независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. фебруар 2018.

Убиство Оливера Ивановића и покушај укидања Специјалног суда за злочине ОВК централне теме расправе пред Саветом безбедности УН. Нова иницијатива Запада да се промени формат седница Савета безбедности о Косову и мандат Унмика. Русија, Кина, Казахстан и Србија против.

Осуда убиства Оливера Ивановића и покушај 43 посланика косовског парламента да укину Специјални суд за злочине ОВК питања су око којих су се, после дужег времена, сложили листом сви амбасадори држава чланица Савета безбедности УН, али се јединство у најмоћнијем телу светске организације једнако брзо распало због дијаметралних ставова о будућности мисије УН на Косову.

Суштински, нови план на основу којег би утицај УНМИК-а постепено био смањиван и на концу укинут представио је холандски амбасадор Карел ван Остером, који је у неколико тачака представио идеју на који би се начин у будућности пред Саветом безбедности расправљало о стању на Косову.

Према његовим речима, Савет безбености би на консултацијама уместо на седницама и два наместо четири пута годишње, расправљао о ситуацији на Косову, уз озбиљну промену мандата и обима мисије УН на Косову.

У последњих десет година западне државе су у неколико наврата покушавале да смање или укину мисију УН на Косову, махом кроз буџет Уједињених наација, али та настојања из различитих разлога нису уродила плодом.

Америчка амбасадорка при УН, Ники Хејли је рекла да је давно прошло време за промену мандата УНМИК-а и апеловала на лидере држава чланица да с пажњом воде рачуна о ограниченим средствима којима располаже УН.

Сличан став изнели су и амбасадори Шведске, Пољске, Британије и Француске, те косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку.

Истовремено, Москва се још једном снажно успротивила промени мандата мисије УН на Косову и промени формата у којем се о питању Косова расправља пред Саветом безбености. Сличан став изнели су представници Каазахстана и Кине.

Кина и српски министар спољних послова Ивица Дачић су подржали даљи рад УНМИК-а у пуном капацитету, како би та мисија могла успешно да се носи са комплексним проблемима на Косову.

Руски амбасадор при УН Василиј Небензја је такође упозорио на "клановске односе у косовским властима, опасност коју представља повратак радикалних исламиста са Блиског истока, позиве за стравање Велике Албаније, те маргинализовање умереним политичких снага у Приштини.

Убиство Оливера Ивановића и покушај укидања Специјалног суда

Убиство Оливера Ивановића је безуман терористички чин, рекао је Дачић пред Саветом безбедности УН, додајући да је Србија упутила писмо УНМИК-у и Еулексу тражећи учешће у истрази о овом убиству.

"Три недеље након убиства немамо никакве информације о том догађају", рекао је Дачић.

Русија је упозорила на пасивност Кфора у истрази о убиству Оливера Ивановића, упозоравајући да још увек нема јасних назнака када ће Специјални суд за злочине ОВК почети да ради, или ће та институција и даље "зависити од каприца бивших припадника ОВК који сада седе у косовском парламенту".

Убиство Оливера Ивановића осудиле су листом све чланице Савета безбедности УН, а Вљора Читаку је обећала да ће власти у Приштини "преврнути сваки камен" како би привели убице Оливера Ивановића правди.

Заменица француског аамбасадора при УН Ана Геген оштро је осудила убиство Оливера Ивановића и позвала косовске власти да починиоце овог злочина што пре приведу правди.

Геген је поновила подршку Париза раду Специјалног суда за злочине ОВК.

Америчка амбасадорка је рекла да ће и Београд и Приштина имати велике користи од нормализације односа.

"Наредни месеци су кључни, сцена је постављена... Потребна је политичка воља за трајни мир између Београда и Приштине", рекла је Хејли.

Дачић је рекао и да је Србија спремна за историјски договор о Косову, али да томе нимало не доприносе једностране изјаве појединих политичара у Приштини.

"Србија четири и по године стрпљиво чека да Приштина испуни обавезе преузете Бриселским споразумом. Србија је са своје стране у доброј мери испунила преузете обавезе... Поставља се питање да ли неки будући договори имају смисла", рекао је Дачић.

Амбасадорка Косова у Сједињеним Америчким Државама Фљора Читаку изјавила је да нормализација односа Србије и Косова може бити постигнута само кроз признање независности Косова, а што пре Србија то учини, то је боље за цео регион.

Ми сматрамо да је Стратегија проширења ЕУ на западни Балкан требало да буде конкретнија што се тиче Косова, али нема сумње где је наша будућност, рекла је Читаку на седници Савета безбедности Уједињених нација.

Јасно је стављено до знања са Србија и Косово треба да нормализују односе и потпишу правно обавезујући споразум, па је сада више него очигледно да нови статус кво и замрзнути конфликт не представљају нормализацију, истакла је Читаку.

На Косову верујемо да је место за дијалог у Бриселу, рекла је Читаку, и додала да жели да потврди преданост разговорима и спремност да се примени сваки споразум постигнут у Бриселу.

Уједињене нације немају улогу, али ако желе могу да задрже скупу мисију УНМИК, мада порески новац ваших обвезника може бити искоришћен на бољи начин, рекла је Читаку.

 

Читаку је оценила да је косовска независност неповратна чињеница и подсетила да је она проглашена пре десет година.

18.00 - Хејли је рекла да је давно прошло време за промену мандата УНМИК-а и апеловала на лидере држава чланица да с пажњом воде рачуна о ограниченим средствима којима располаже УН.

17.55 - Америчка амбасадорка при УН Ники Хејли рекла је да се стање на Косову у псоледњих десет година променило на боље, наводећи да Вашингтон жели да "прави мир" наводећи да на Косову влада "мултиетничка власт уз поштовање људских права". Хејли је навела да ће и Београд и Приштина имати велике користи од нормализације односа. "Наредни месеци су кључни, сцена је постављена... Потребна је политичка воља за трајни мир између Беогграда и Приштине", рекла је Хејли.

17.45 - Русија је упозорила на пасивност Кфора у истрази о убиству Оливера Ивановића, упозоравајући да још увек нема јасних назнака када ће Специјални суд за злочине ОВК почети да ради, или ће та институција и даље "зависити од каприца бивших припадника ОВК који сада седе у косовском парламенту". Москва се противи промени мандата мисији УН на Косову и промени формата у којем се о питању Косова расправља пред Саветом безбедности, рекао је Небензја.

17.40 - Небензја је такође упозорио на "клановске односе у косовским властима, опасност коју представља повратак радикалних исламиста са Блиског истока, позиве за стравање Велике Албаније, те маргинализовање умереним политичких снага у Приштини. Руски дипломата је рекао да је убиство Оливера Ивановића упозоравајућа порука и показутељ неспособности власти у Приштини да се реше безбедносна питања. Русија затражила да се Србији, према Резолуцији 1244, омогући учешће у истрази овог убиства.

17.34 - Руски амбасадор при УН Василиј Небензја поновио је да је Русија пре десет година упозорила на последице авантуре једностраног проглашења независности Косова. "Пре свега, и даље се саплићемо о суверенитет и територијални интегритет једне земље чланице", рекао је руски дипломата, наводећи да су Косову одбијени захтеви за чланством у неколико међународних институција.

17.10 - Заменица француског аамбасадора при УН Ана Геген оштро је осудила убиство Оливера Ивановића и позвала косовске власти да починиоце овог злочина што пре приведу правди. Геген је поновила подршку Париза раду Специјалног суда за злочине ОВК.

Читаку: Приштинске власти "преврнуће сваки камен" како би привели правди убице Оливера Ивановића

17.08 - Читаку је, истовремено, критиковала Београд због изостанка пресуда у случају Чушка и "браћа Битићи". "Верујемо да је речник Европске комисије о Косову морао бити јаснији... Нормализација односа може бити постигнута једино признањем Косова", рекла је Читаку, понављајући захтев за укидањем или променом мандата УНМИК-а. "Независност Косова је неповратан процес, када будемо славили следеће деценије и векове независности имаћемо много тога на шта ћемо моћи да будемо поносни", рекла је Читаку.

16.52 - Косовска амбасадорка у САД, Вљора Читаку обећала је да ће власти у Приштини "преврнути сваки камен" како би привели убице Оливера Ивановића правди. Говорећи о покушају укидања Специјалног суда, Читаку је рекла да "ни један суд неће бацити сенку на борбу ОВК".

16.45 - Дачић је подржао даљи рад УНМИК-а у пуном капацитету, како би та мисија могла успешно да се носи са комплексним пре+облемима на Косову.

16.40 - Србија спремна да пружи све доказе о бруталним злочинима ОВК на Косову, рекао је Дачић наводећи да косовско правосуђе до сада није донело ни једну значајну пресуду за злочине над Србима и осталим неалбанцима. Дачић је рекао и да је Србија спремна за историјски договор о Косову, али да томе нимало не доприносе једностране изјаве појединих политичара у Приштини.

16.35 - Убиство Оливера Ивановића је безуман терористички чин, рекао је Дачић, додајући да је Србија упутила писмо УНМИК-у и Еулексу тражећи учешће у истрази о овом убиству. "Три недеље након убиства немамо никакве информације о том догађају", рекао је Дачић.

16.25 - Министар спољних послова Србије, Ивица Дачић рекао је да Србија четири и по године стрпљиво чека да Приштина испуни обавезе преузете Бриселским споразумом. "Србија је са своје стране у доброј мери испунила преузете обавезе... Поставља се питање да ли неки будући договори имају смисла".

16.16 - Покушај да се у парламенту обори закон о Специјалном суду је забрињавајући, јер је формирање тог суда представљало велики корак унапред за Косово, рекао је Танин. Други значајан догађај је убиство Оливера Ивановића, које је запретило да унесе нови талас политичке нестабилности на Косово.

16.10 - Савет безбедности почео расправу о Косову, Шеф УНМИК-а Захир Танин представља извештај о стању на Косову у претходна три месеца, који се јавља путем видео-линка из Приштине.

У извештају се, између осталог, наводи да је Приштина назадовала у процесима у вези с почетком рада Специјалног суда за злочине ОВК и демаркацијом с Црном Гором.

Као један од најважнијих догађаја Антонио Гутереш је издвојио убиство Оливера Ивановића.

Ставове Београда представиће министар спољних послова Ивица Дачић.

У Њујорку ће данас бити одржана седница Савета безбедности Уједињених нација, на којој ће бити разматран најновији извештај генералног секретара УН Антониа Гутереса о раду УНМИК-а, а Београд ће представљати министар спољних послова Ивица Дачић. Извештај покрива период од 16. октобра 2017. до 16. јануара ове године.

Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН, односно, изнеће нашу оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а, саопштило је Министарство спољних послова.

Гутерес је у редовном извештају Савету безбедности УН о Косову оштро критиковао власти у Приштини, наводећи да су "назадовали" процеси везани за почетак рада Специјалног суда за злочине ОВК и демаркацију са Црном Гором. Као један од најважнијих догађаја у протекла три месеца, он је издвојио убиство Оливера Ивановића.

Гутерес је указао да се током 2017. године на Косово вратило 498 особа, односно најмање од 2000. године. У извештају је навео и да је у претходна три месеца на Косову видљиво незадовање у кључним областима, пре свега у непристрасној примени владавине права.

- Недавни покушаји одређених посланика да укину закон о Специјалном суду и подрију кредибилитет те институције је дубоко разочаравајући. Позивам политичке лидере на Косову да покажу пуну приврженост правди и владавини закона - навео је Гутерес у извештају, који је објављен на сајту СБ УН.

Он је додао да је "формирање Специјалног суда и Тужилаштва кључни корак којим Косово треба да покаже искрену жељу да подржава владавину права". Као други кључни догађај у претходна три месеца, шеф УН навео је убиство једног од лидера Срба са севера Оливера Ивановића, наводећи да је ово убиство изазвало "шок и бес" на Косову и ширем региону.

- Брзо откривање одговорних и њихово привођење правди кључни су фактори за одржање моментума ка трајном миру. Поздрављам уздржаност политичких лидера после овог кукавичког злочина, као у одлучност Београда и Приштине да сарађују и спрече распиривање политичких тензија - навео је Гутерес.

Он је позвао лидере у Београду и Приштини да наставе ангажовање и у 2018. години у правцу пуне примене споразума постигнутих у дијалогу уз посредовање ЕУ.

Гутерес је упозорио, после дуго времена, на спорост процеса повратка прогнаних, наводећи да се током 2017. године на Косово вратило свега 498 особа - најмање од 2000. године, од када се о овом проблему извештавају амбасадори Савета безбедности. Уз извештај генералног секретара УН приложени су анекси о раду Еулекса, али и Специјализованих већа и Специјализованог тужилаштва Косова у протеклом периоду.

У извештају Специјалног суда се каже да се наставља истрага о извештају Парламентарне скупштине Савета Европе под називом "Нехуман третман људи и нелегална трговина људским органима на Косову".

- Без обзира на покушаје укидања или мењања специјалног закона, канцеларија специјалног тужилаштва остаје фокусирана на испуњавању својих обавеза - наведено је у анексу.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер