Хроника

Њујорк: Кина на Генералној скупштини Уједињених нација најавила да ће до 2060. године постати угљенично неутрална

Штампа
четвртак, 24. септембар 2020.

Кина ће достићи максимум емисије гасова са ефектом стаклене баште у наредних десет година, након чега ће до 2060. године ова земља постати угљенично неутрална, саопштио је председник Кине Си Ђинпинг на Генералној скупштини Уједињених нација.

Према Париском споразуму, све државе су се обавезале да ће њихове емисије моћи да расту још одређено време. Након тога би свака од њих започела ефикасну редукцију емисија гасова са ефектом стаклене баште како би се достигао коначан циљ споразума, а то је да се повећање просечне температуре задржи знатно испод 2 степена Целзијусова, пише Клима 101.

Са 28 одсто светских емисија угљен-диоксида на годишњем нивоу, Кина је највећи емитер овог гаса

Кина је највећи национални емитер угљен-диоксида, са скоро 28 одсто светских емисија овог гаса на годишњем нивоу. Стручњаке за климатске промене је током пролећа забринула чињеница да је Кина као одговор на кризу изазвану коронавирусом изнела план о изградњи нових електрана на угаљ.

Међутим, на Генералној скупштини Уједињених нација, председник Кине је, уз циљеве за предстојећи период, позвао државе на "зелени опоравак" од коронавируса. Истакао је и да ће Кина дати свој национални допринос успеху Париског споразума тако што ће у наредном периоду усвојити нове мере и политике по питању ублажавања последица климатских промена.

Допринос успеху Париског споразума

Кина ће повећати свој планирани национални допринос усвајањем снажнијих политика и мера

 "Париски споразум уцртао је пут света ка преласку на зелени и нискоугљенични развој. У њему су наведени минимални кораци који треба да се предузму како би се заштитила Земља, наша заједничка домовина, и све државе треба да предузму кораке како би се овај споразум поштовао. Кина ће повећати свој планирани национални допринос усвајањем снажнијих политика и мера. Циљ нам је да емисија угљен-диоксида достигне максимум до 2030. и да постанемо угљенично неутрални до 2060. године", нагласио је председник Кине Си Ђинпинг.

Он је позвао и све остале државе да се посвете иновативном, зеленом, координисаном и отвореном развоју за све и да искористе историјске могућности које су доступне захваљујући развоју науке и технологије како би се постигао зелени опоравак светске економије у постковид ери. 

САД напуштају Париски споразум

Непосредно пре говора кинеског председника, Генералној скупштини Уједињинених нација обратио се и Доналд Трамп, који је ову прилику искористио како би критиковао Париски споразум, али и Кину као највећег светског емитера гасова са ефектом стаклене баште. План САД је да дан након председничких избора 4. новембра напусте Париски споразум, док ће остале државе наставити да поштују планове споразума, иако ће без САД бити тешко да се постигне зацртан циљ. (...)

 

(Јована Станковић, Н1)

    

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]