уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Низом манифестација широм Републике Српске обележава се Дан Републике; У Бањалуци одржани свечана академија и дефиле
Хроника

Низом манифестација широм Републике Српске обележава се Дан Републике; У Бањалуци одржани свечана академија и дефиле

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јануар 2018.

Беседу на свечаној академији поводом обележавања Дана РС на академији у бањалучкој дворани "Борик" говорио је прослављени српски глумац Лазар Ристовски.

Он је нагласио да је време пуцања прошли и да је време дипломатије.

- Данас не славимо само 26 година Српске. Славимо и 1026. годину Немањићке државности о којој многе западне силе, које нас уче демократији, могу само да сањају. Дрина не дели Србе. Не може нико да забрани Српској да загрли Србију. Није људски ни цивилизацијски држати људе у кући у којој не могу да живе. Сигурна кућа за Српску је Србија - рекао је Ристовски.

Он је нагласио да су "заборавили на народну изреку да љубав не познаје границе".

- Слободе за српски народ нема док се Српска и Србија не споје у једно. Зар је то толико тешко рећи? Зато, када дођете кући на друштвеним мрежама ставите статус: “Српска је заљубљена у Србију. Србија воли Српску" - навео је српски глумац.

Потпредседник Владе Србије Небојша Стефановић изјавио је да Србија зна да је народ Српске увек уз њу, баш као што се Србија радује успесима РС.

- Поштујемо територијални интегритет наших суседа, али волимо Српску, волимо свој народ и то нико не може да нам забрани. Дрина је река која спаја. Срећан вам рођендан - рекао је он.

Председник Српске Милорад Додик је истакао да РС постоји много дуже од 26 година, колико и српски народ на овим просторима.

Цитирао је Повељу Кулина бана, присетио се битака за Неретву, за Коридор...

- Од давних времена, хришћански, српски идентитет је саставни део догађаја и докумената. И чувена Повеља Кулина бана почиње речима: “У име Оца и Сина и Светог Духа”, а завршава са “Нека ми Бог помогне и ово Свето Јеванђеље”, све до оних времена када смо се одупирали туђинској власти, штитећи право на слободу, своју веру и српски језик - рекао је Додик.

Република Српска су, како је навео, и Невесињска пушка, Гаврило Принцип и "Млада Босна", као и Петар Кочић и његове речи у борби за слободу против туђинске окупације и наметања: “Ко искрено и страсно љуби Истину, Слободу и Отаџбину, слободан је и неустрашив као Бог, а презрен и гладан као пас”.

Додик је нагласио да су Република Српска и Јован Дучић, Иво Андрић, Скендер Куленовић, Бранко Ћопић, Меша Селимовић, Алекса Шантић, Милован Миловановић, Никола Тесла, Емир Кустурица и сви припадници српског рода који су припадали српском културном простору и идентитету, као и свим другим народима који су знали да цене истинске вредности.

- Зар учесници ослободилачког покрета у Другом светском рату и Војске Републике Српске у одбрамбено-отаџбинском рату нису били на истој страни, и живота и историје, зар битке на Неретви и Сутјесци и акција “Коридор живота” у Посавини у прошлом рату нису вођени са истим циљем - да живимо у миру и слободи, своји на своме. Тако је било у прошлости коју знамо ценити, а и у овом времену када идемо ка будућности својим кораком - поручио је Додик.

Додик је нагласио да је Српска формално настала пре последњег рата у коме је одбрањена, а да БиХ у Дејтону није добила никакво државно одређење већ је само названа Босном и Херцеговином.

- БиХ није изборна јединица ни за шта. На нивоу БиХ не може да се донесе ниједна одлука без сагласности ентитета.То је дато у Дејтону, који је годинама “убијан” одлукама високог представника и Уставног суда БиХ - рекао је Додик.

Цитирао је руску пословицу која каже "не бој се суда, већ неправедних судија", говорећи о раду правосуђа на нивоу БиХ.

Бившег високог представника Педија Ешдауна назвао је међународним криминалцем.

Додик је нагласио и да ће питање новог устава РС бити постављено на референдуму.

Додаје како "зна да није све у РС идеално" и зато је најавио велике инфраструктурне пројекте.

- Не планирамо се зауставити док се аутопутем преко своје територије не повежемо са Србијом - рекао је председник Српске.

Тешки услови за рад новинара

Малу сенку на свечану академију бацају услови за рад новинара у „Борику“, који су готово немогући.

Организатори су чак и новинаре поделили, тако да изјаве могу да снимају само новинари из телевизијских кућа, којима је обезбеђена дистрибуција звука. Новинарима штампаних медија обезбеђење не дозвољава да приђу званичницима и поставе диктафоне!

Слично се дешава и са изјавама после академије, јер диктафоне држе искључиво припаднице МУП РС!

Иванић: Срби ће увек знати да цене 9. јануар

Српски члан Председништва БиХ Младен Иванић поручио је да они који оспоравају 9. јануар као Дан Републике Српске требају схватити да је то посао који не може имати резултат и да ће српски народ увек знати да цене овај датум, јер је тада добио институције које га чувају и обезбеђују његову равноправност на простору БиХ.

Иванић је новинарима у Бањалуци пре свечане академије поводом Дана Републике рекао да му је драго што присуствује обележавању 9. јануара - дана када је настала Република Српска.

- Треба се сетити свих оних који су дали животе за Републику Српску, припадника Војске Републике Српске, људи који су дали једино оно што су заиста и истински могли дати - своје животе - поручио је он.

Одговарајући на новинарско питање зашто није присуствовао свечаном дефилеу, Иванић је рекао да је данас дан када треба да се слави и дан када нема намеру да улази у било какве политичке сукобе.

Присутни

Академији присуствују председник Републике Српске Милорад Додик, председник Народне скупштине Српске Недељко Чубриловић, премијер Српске Жељка Цвијановић, као и члан Председништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић.

Делегацију Србије представљају потпредседник Владе Небојша Стефановић и министар одбране Александар Вулин са делегацијом Министарства одбране, те генерални секретар председника Србије Никола Селаковић.

Међу високим званицама су и принц Александар Други Карађорђевић и принцеза Катарина, бивши председник Србије Томислав Николић, Дарко Младић, син генерала Ратка Младића, режисер Емир Кустурица, генерали Војске Републике Српске.

Свечаној академији присуствује и Његова светост патријарх српски Иринеј, те архијереји Српске православне цркве.

Међу званицама су такође министри у Влади Српске, народни посланици, представници политичких партија, представници Српске у институцијама БиХ, начелници и градоначелници локалних заједница, борачке организације и организација проистеклих из протеклог одбрамбено-отаџбинског рата, представници дипломатског кора, те многобројни представници политичког, јавног и културног живота.

Свечана академија одржава се у Спортској дворани "Борик", а у програму учествује око 200 извођача, симфонијски оркестар, неколико хорова, те глумци Народног и Дечјег позоришта.

Свечани дефиле у Бањалуци поводом обележавања Дана Републике Српске почео је рапортом почасне јединице МУП РС, који је предат председнику Српске Милораду Додику.

Дефиле предводи Горан Амиџић, главни инспектор МУП РС, а следи га заставни вод у свечаним униформама, наоружани полуаутоматским пушкама.

Први ешалон је иза њих чине спцијална антитерористичка јединица и Јединица за подршку. У наставку дефилеа учествују посебне снаге полиције.

Пред хиљадама грађана и званичници на Тргу Крајине дефилују и кадети Полицијске академије, која је основана 1989. године.

Након њих су ешалони Борачке организације РС, ратне Специјалне бригаде МУП РС, Савеза РВИ, студената, Републичке управе цивилне заштите, ронилачких клубова, ватрогасаца, обезбеђења КПЗ Бањалука, падоранаца, Ауто мото савеза РС, Пошта РС, Црвеног крста...

На зачељу су Бањалучке мажореткиње, Дечји хор "Врапчичи", Савез националних мањина РС, друштво "Пелагић" Бањалука, Ловачки савез, Одбојкашки савез РС, Савез извиђача, Планинарски савез, КК Игокеа, Женски КК Млади Крајишник, РК Борац...

Дефиле је завршен обраћањем Милорада Додика и интонирањем химни Републике Српске и Србије.

Додик је рекао да Српска и 9. јануар - Дан Републике не могу и неће бити укинути јер је за слободу Републике и Срба животе дало 30.000 најбољих синова.

- Овде смо окупљени у част 9. јануара - Дана Републике Српске. Ово је дан када је српски народ на овим просторима остварио историјску тежњу за слободом - рекао је Додик у обраћању учесницима свечаног дефилеа у Бањалуци.

Он је навео да је Република Српска одраз захтева за слободом Срба, те да нема жељу да другим народима угрози слободу.

Председник Републике Српске Милорад Додик, поводом Дана Републике, одликовао је данас у Бањалуци заслужне појединце и организације.

Један од њих је бивши председник Србије Томислав Николић, за кога је Додик рекао да је учинио много на развоју односа између две републике. Николић је добио Орден РС на ленти.

Одликовање је добио и аустријски вицеканцелар Штрахе, али није могао да дође да га преузме.

Одликовани су још бивши градоначелник Приједора Марко Павић, градоналелник Бијељине Мићо Мићић, Јохан Гуденус, заменик градоначелника Беча, редитељ Емир Кустурица, постхумно Љубиша Савић Маузер, руски мотоклуб “Ноћни вукови”, директор Фонда ПИО РС Младен Милић, постхумно Драго Тадић - бивши посланик у НСРС, КУД "Славко Мандић" Лакташи, Женски камерни хор “Бањалучанке”, Савез слепих РС, Пиштало Владимир, књижевник из САД, Хуманитарна организацијс Срби за Србе из Београда...

Председник Републике Српске (РС) Милорад Додик одликовао је у Бањалуци бившег председника Србије Томислава Николића "за изузетан допринос у афирмацији и послератном развоју РС".

Николићу је додељен Орден РС на ленти за нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и политичких односа између Србије и РС.

"Од срца вам желим самосталност и независност", поручио је Николић у Бањалуци.

Централна манифестација

У Бањалуци се данас одржава централна манифестација поводом 9. јануара, Дана Републике Српске, а додатно весели што грађани овај празник прослављају и у својим домовима.

Српске тробојке вијоре се улицама Бањалуке, чак 2.500 застава поставили су надлежни у ширем центру града, али прослави су се масовно прикључили и грађани који су заставе окачили на балконима кућа и зграда.

Манифестацију ће обезбеђивати 700 полицајаца, који су постављени на све раскрснице, испред јавних установа и на улицама.

Осим у граду, многи ће, кажу, Дан Републике прославити и у породици.

- Јануар је период када смо сви на окупу, долазе нам рођаци, славимо већ традиционално међународну и српску Нову годину, Божић, али од лани и 9. јануар, уз музику и богату трпезу. Свуда у свету људи поштују своју земљу и славе датум републике на улицама и у домовима, зашто и ми не бисмо имали такав обичај и били поносни на њега – говори Раде из Борика.

Слично че бити и у другим местима широм Српске.

Заставе су „плануле“ и ове године. У понуди су тробојке од 5 до чак 300 КМ, а најтраженије су биле, откривају трговци, оне од тридесетак марака.

Добој

Чланови и симпатизери СНСД-а пронели су данас 26 метара дугу заставу Српске кроз главну градску улицу у Добоју.

Поред тога, представници ове странке положиће венце на споменик палим припадницима МУП РС, те споменик цивилним жртвама рата у Добоју.

После тога планирана је подела пасоша РС, која ће бити уприличена на главном градском тргу.

Вишеград

У Вишеграду је свечано обележавање 26. рођендана Републике Српске почело литургијом у Храму Светог цара Лазара у Андрићграду, у присуству великог броја свештеника, верника, представника јавног, културног и политичког живота.

Након литургије су положени венци на споменик руским добровољцима и споменик борцима погинулим у последњем одбрамбено-отаџбинском рату, на Тргу палих бораца.

Чајниче

У Дому културе у Чајничу одржана је свечана академија поводом Дана Републике, а начелник те општине Горан Караџић рекао је да народ мора бити јединствен како би се очувала Република Српска.

- Многи су своје животе дали за стварање Републике Српске. То нико не сме да руши. Нигде нема бољих услова за живот и рад као у Републици Српској, али треба сви да се ујединимо да бисмо могли функционисати на прави начин - нагласио је Караџић.

У програму свечане академије учествовала су деца из Вртића "Бајка", Црквени хор "Красница", Културно-уметничко друштво "Извор", млади виртуоз на хармоници Балша Кајевиц, те млади беседник Срђан Максимовић.

Караџић је, у оквиру прославе Дана Републике, организовао и пријем за студенте на којем је потписао уговоре са 96 студената који су посредством јавног конкурса остварили право на стипендирање из општинског буџета за текућу академску годину.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер