уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ниш: Одржана трибина „Диктатура и ауторитарност“; Јово Бакић: Мафијашки режим у Србији неће отићи добровољно, морамо бити спремни и на озбиљну тучу
Хроника

Ниш: Одржана трибина „Диктатура и ауторитарност“; Јово Бакић: Мафијашки режим у Србији неће отићи добровољно, морамо бити спремни и на озбиљну тучу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. мај 2019.

Социолог Јово Бакић оценио је вечерас у Нишу да је актуелни режим у Србији „озбиљна мафија“ и да он „неће отићи добровољно“, због чега грађани који се противе таквом режиму морају бити спремни и на „озбиљну тучу“.

Они имају трговце дрогом са којима су у пословним односима, а који су на челу навијача. Са тим људима ћемо имати посла, када дође тај час. И ми морамо имати људе који ће се са таквима сукобити, а да то не буду криминалци, којима ћемо дуговати након смене власти, као што се то догодило 2000.- рекао је Бакић на трибини „Диктатура и ауторитарност“, у организацији Удруженог покрета слободних станара (УПСС).

Бакић је казао да је ово и порука властодршцима да „пакују кофере и иду на авион“ или ће бити „озбиљне туче у којој се и животи губе“. Он је рекао да овакве оцене нису реторичке, већ производ озбиљне анализе.

Према његовим речима, смена актуелних властодржаца неће бити ни брза ни лака. Да би до тога уопште дошло неопходно је да се грађани препознају, окупе у локалне покрете, слодаришу и повежу на унутрашњем и међународном плану“, како би „отровну главу ударили маљем“. Промену актуелног „рђавог система“ не може да изведе опозиција, која га је направила, и на тај начин омогућила долазак актуелне власти.

– Александар Вучић није битан, он је производ тог наопаког система који је створила садашња опозиција. Савез за Србију и друге опозиционе странке су ту због себе, а ми покушавамо нешто да променимо због свих. Ако мислите да ће Ђилас, Бастаћ или обједињена ДС нешто да мењају по доласку на власт- то се неће догодити. Задржаће систем који су сами створили, а у којем олигархи омогућавају малој групи људи да добро живи. По мом дубоком уверењу, све политичке странке су зло- не само СНС, и са тим злом треба раскрстити- реклао је Бакић.

Бакић је истакао да у Србији постоји синтеза две негативности, где је једна "ауторативни вођа", а друга "богати људи који систем финансирају што милом што силом".

Бакић је казао да је Србија од 2000. до 2012. године „имала чисту олигархију“, у којој је једна богата мањина владала у сопственом интересу, уз финансијску подршку олигарха. Након тога је инсталиран „ауторитарно- мафијашки систем са јаким олигархијским елементима“, у којем такође једна богата мањина- „ауторитарни вођа са сродницима и пријатељима“, влада у сопственом интересу, а „богати људи их финансирају, милом или силом“.

– Тај ауторитарни вођа их је дисциплиновао, тако што је једног од њих, Мирослава Мишковића, послао у затвор. Тиме им је послао поруку – можете да финансирате само мене и моју странку и никога више. Они су ту поруку озбиљно схватили и заиста финансирају само њега и његову странку- рекао је он.

"Имамо великог вођу који покушава да читаву политичку заједницу присвоји, да је третира као сопствено домаћинство. Имате његове блиске сроднике који немају никакве формалне функције, али имају врло битну улогу у систему", казао је Бакић.

Он је рекао да је ситуација у Србији "објективно црна" и да "уопште неће бити лако да се промени", међутим, како је навео, "прво морамо да је одредимо као такву, па да онда видимо како и шта даље да радимо не би ли је променили".

"Уколико се међусобно не препознамо, ако се не организујемо и супротставимо различитим врстама варвара који нама владају онда нам нема спаса. Ништа то неће вредети ако се промена задржи на нивоу Ниша или Србије. Морамо да будемо спремни за удруживање, Ниша са Краљевом, Краљева са Пожегом, Ваљевом, Крагујевцем, Београдом, Новим Садом, Атином, Будимпештом. Тек онда можемо нешто да радимо", истакао је Бакић.

Он је казао да се већина грађана у Србији данас потпуно предала, али да ипак има људи који мисле да није све изгубљено и да вреди ући у битку. Додао је да "људи у Србији морају да се организују и повезују на међународном плану како би нам било спаса".

– То шта можемо урадити нико не зна, али је кључно питање да се за почетак супротставимо. Загазимо у озбиљну битку па ћемо видети шта даље. Чињеница је да смо ми у овом тренутку дубоко пропали. Нама су потребне огромне позитивне енергије, потребна нам је огромна солидарност, братство, и жеља да успемо. Ако тога нема, само је питање да ли ће нас сахранити сада или неког другог дана- рекао је Бакић. 

Социолог и председник УПСС Ђокица Јовановић је додао да има разумевања за људе који се налазе у веома тешкој езистенцијалној ситуацији и још већем егзистенцијалном страху. Од некога ко размишља како ће сутра да исхрани породицу, школује децу или се лечи, тешко је очекивати да ће размишљати о слободи медија и слободи уопште, казао је он.

– Деца беже из земље, огромна је незапосленост- повремени, привремени и сезонски послови нису запосленост већ су надничарење, а надничари немају нкаква права, ни економска, ни политичка, ни социјална. Појавила се и нова, трагична класа- прекаријат, у којој смо сви ми који нисмо богати, немамо политичку моћ и не можемо да планирамо будућност. Каква је то држава која не омогућује људима да планирају будућност? Уместо да чини добро што већем броју људи, овде се држава свела на инструмент у рукама само оних који су дограбили све полуге финансијске и политичке моћи- рекао је Јовановић.

Према његовим речима, задатак левице, уколико се она уопште буде пробудила, јесте да „буди људе да узму у своје руке право да заиста одлучују о свом животу“. Левица треба да „тврдо, самокритично и бескомпромисно расчисти са својом прошлошћу“, да се ослободи култа личности и да се окрене свима који су одбачени, експлоатисани и чији су резултати знања, вештине и рада одузети, како би неко створио приватну својину.

Он је додао да Грађански фронт (ГФ), у којем су УПСС и још 12 локалних удружења грађана из Србије, још увек није разговарао о изборима и о томе да постане партијска формација. ГФ је „све видљивији“, али би његово деловање требало да буде ефикасније, закључио је.

(Данас, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер