петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НИН: Колувија пре хапшења радио на елаборату за легализацију марихуане
Хроника

НИН: Колувија пре хапшења радио на елаборату за легализацију марихуане

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. април 2021.

О најављеној измени закона којим би био легализован канабис, што је недавно најавио министар здравља Златибор Лончар, размишљао је и власник Јовањице и вођа организоване криминалне групе Предраг Колувија, оптужен да је недалеко од Београда годинама производио канабис, на највећој плантажи те дроге у Европи. Инспектори за борбу против дрога београдске полиције пронашли су у фиоци Колувијиног радног стола пројекат о легализацији марихуане, који је написао уочи хапшења. Елаборат је био адресиран на Министарство здравља, а одлазак у притвор спречио га је да студију званично потпише и пошаље, пише у ауторском тексту за најновији НИН новинарка Н1 Јелена Зорић.

Ако не могу да оспоре доказе и победе у судници, измениће се закон? Да ли би најављена измена закона могла да спаси робије Колувију.

Министар здравља Златибор Лончар недавно је најавио да ће Србија као чланица УН испоштовати одлуку те организације да се марихуана скине са листе наркотика и навео да се у Србији већ ради на томе.

На томе је, пре хапшења, радио и власник Јовањице Предраг Колувија.

Полицајци су, у новембру 2019. године, на имању код Старе Пазове, пронашли 1,6 тона марихуане. „То је највећа забележена заплена дроге у Републици Србији и региону“, наводи Тужилаштво за организовани криминал у оптужници.

У подземним каналима имања биле су лабораторије за узгој нарко биљке. После бербе, чланови криминалне групе коју је предводио Колувија, сушили су и паковали марихуану у кесице од пола килограма, те је спремали за извоз и продају.

Изнад погона фабрике за производњу дроге, биле су канцеларије. Фиока радног стола Колувије, крила је бројне тајне. Међу, наизглед сувопарном документацијом налазили су се фрагменти Колувијине прошлости, али и његов план за будућност. Инспектори за борбу против дрога београдске полиције пронашли су Колувијин пројекат о легализацији марихуане, који је написао уочи хапшења. Елаборат је био адресиран на Министарство здравља, а одлазак у притвор спречио га је да студију званично потпише и пошаље.

Међутим, Колувијини планови, бар према последњим најавама министра Лончара, ускоро би могли да се остваре. Измена закона, могла би да буде Колувијина „зелена карта“.

Један од бранилаца члана Колувијине екипе каже да уколико се марихуана скине са листе наркотика, постоји могућност да организованој криминалној групи, коју је предводио власник Јовањице, буду знатно умањене казне или да чак буде ослобођена због искључења накнадне противправности.

“У случају измене закона, окривљени има право на примену повољнијег закона. Канабис се тренутно налази на списку опојних дрога са образложењем да може проузроковати оштећење здравља људи и самим тим њено поседовање, производња, прерада или продаја представља кривично дело. Ако би се марихуана скинула са тог списка, управо зарад лечења људи, онда њена производња, држање и промет неће се више сматрати штетни по здравље, а самим тим неће ни бити кривично кажњиви или ће бити запрећене ниже казне за нова кривична дела која се буду формирала у вези са тим.“

Бранилац, који је желео да остане анониман, напомиње и да, се ухапшени за предмет Јовањица терете за производњу, а не трговину канабисом, те уколико у сред суђења производња те биљке престане да буде кривично дело то ће дефинитивно утицати на исход суђења.

“Када је дошло до декриминализације клевете као кривичног дела, поступци су обустављани, а алтернативно дело било је увреда, па је окривљени могао бити осуђен за увреду уколико је било елемената“, каже бранилац.

Тада би се као истините показале и речи једног од чувара Колувијиног нарко бизниса, шефа БИА на Звездари Александра Тошића. Наиме, док је Колувија стрепео да би могао бити ухапшен, Тошић му је послао поруку путем апликације за конспиративну комуникацију „Разговор“.

„Немој да ти уносе агресивну атмосферу у смислу борбе и насиља, јер радиш здраву системску причу… Овде можеш само два непријатеља да имаш, а то су службе, за које се боримо да им докажемо да си велики пријатељ. И конкуренција – коју тренутно немаш“, писао му је агент БИА-е.

У прилог тужиоцу иде то што је и у Холандији, где је марихуана одавно скинута с листе наркотика, њен узгој, без дозволе, кривично дело. Дакле, Колувија и екипа би и изменом закона, пошто су марихуану узгајали без дозволе, и даље били у кривичном делу, али са запрећеним блажим казнама.

Бранилац припадника организоване криминалне групе са Јовањице каже да и за ту ситуацију имају спреман план: „Када су запрећене ниже казне, тада брже наступају и застаре. Ово је гломазан поступак, процес може лако да се одуговлачи због великог броја окривљених“.

Промена законске регулативе и одуговлачења суђења, досије Јовањица могли би да одвуку од очију јавности и интересовања медија. И тако све до Апелационог суда, који је већ познат као инстанца која у понеким случајевима “У име народа“ доноси контроверзне одлуке за контроверзне бизнисмене.

Колувија се свакако може сврстати у групу контроверзних. Људи који су сарађивали са њим кажу да је имао визију и жељу да своје идеје прошири на цео регион, односно Балкан. Да ли је Колувија слутио у ком смеру ветар дува, и да ће “повољне струје“ донети легализацију канабиса и на ове просторе? Ко би такав бизнис започео први, он би имао и монопол, а управо је Колувија ишао три корака испред свих. То показују и подаци из његове бизнис карте, поседовао је фирме у Северној Македонији, у Словенији, а све чешће развијао је и контакте са Хрватском, док је развијао и нове сорте канабиса, са различитим нивоом ТХЦ-а.

Неретко је био део делегација уз председника Александра Вучића

Предраг Колувија у јавности се представљао као побожни, успешни привредник – произвођач органске хране и индијске конопље. Његове стакленике освештали су монаси из Хиландара. Неретко је био део делегација уз председника Александра Вучића на бизнис форумима. Некадашњи министар за рад, па министар војни, сада први човек полиције Александар Вулин на Колувијином имању брао је салату и парадајз. Високи функционер Српске напредне странке Зоран Бабић промовисао је производе Јовањице. Имање надомак Старе Пазове обилазио је и директор Агенције за борбу против корупције Драган Сикимић. На семинарима органске хране уз Колувију је неизоставно био и члан Главног и Извршног одбора СНС Драгомир Петронијевић. Бизнис семинаре и курсеве о пољопривреди држали су и полицајцима.

Дозволу за узгајање индустријске конопље Колувија је добио шест месеци пре хапшења, дозвола је била намењена и за извоз и то фирмама које послују у Северној Македонији и Словенији – земљама у којима је дозвољена употреба канабиса, односно марихуане, у медицинске сврхе. Истрага је утврдила да се на Јовањици од 2016. год. заправо производила марихуана, по изгледу је слична индустријској конопљи, али са много већим уделом ТХЦ-а који је сврстава у опојну дрогу.

Подаци из оптужнице указују на то да се Предраг Колувија и део његових сарадника нарко бизнисом и извозом дроге широм региона, па и у земље Европске Уније, баве већ десет година.

Колувија (41) је рођен у Немачкој. Пре доласка у Србију, почетком 2000. у родној земљи је осуђиван као вишеструки преварант, а у Италији због недозвољеног држања оружја. Послове у Србији углавном је водио са још једним немачким држављанином, српског порекла, његовим кумом Сергејем Мрђом. Управо је Мрђа први побегао с Јовањице и тренутно се налази на међународној потерници. И то није први пут да се за Сергејем Мрђом трага. Због шверца сканка, својевремено је први пао у руке полицији. Додуше, мађарској. Било је то 2011. године, на граничном прелазу Роске. Мрђа је са још једним сарадником ухапшен док је у Мађарску покушавао да увезе тридесетак килограма сканка. Поступак је покренут пред Судом у Сегедину, међутим после изласка из мађарског притвора Колувијиној “десној руци“ се губи сваки траг. Квалитет сканка, са каквим се, до тада, комшијска полиција није сусрела и која је била неупоредиво другачија од дотадашње “ганџе”, која је обично стизала из Албаније, натерала их је да посумњају да се дрога таквог квалитета крије можда баш у Србији, одакле су били и шверцери.

Та сумња је прерасла у први већи удар за Колувијин бизнис. Као и планове за будућност, фиока радног стола власника Јовањице крила је и тајну о његовој прошлости.

Одмах испод елабората о легализацији марихуане, налазила се фотокопију пасоша Колувијиног кума Владана Лазовића – Лазе, као и оптужница која је кума Лазу отерала на робију. Како НИН сазнаје, реч је о полицијској акцији Цепелин, када је у мају 2012.године полиција ухапсила пет особа због производње и дистрибуције сканка. На Миријевском булевару у руке инспектора пао је и тада 54-годишњи, Колувијин кум Владан Лазовић, који је означен као вођа групе. У акцији Цепелин заплењено је 270 килграма сканка спакованог за продају и 200 килограма сирове марихуане, чија је вредност износила око милион и по евра. Пронађена је и већа количина оружја и експлозива, као и 200 хиљада евра. Према речима тадашњих полицијских званичника, у наизглед напуштеној кући, коју су чували опасни пси, налазила се лабораторија опремљена скупоценом и софистицираном опремом, а Организована криминална група дрогу је продавала за пет до седам хиљада евра по килограму и била је намењена српском, али и европском тржишту.

Пукотине у Колувијином прстену заштите

У оптужници за Јовањицу 2, којом се терете и припадници безбедносних служби да су Колувији пружали заштиту у нарко бизнису, као један од доказа прилажу се поруке из апликације за конспиративну комуникацију чланова организоване криминалне групе Јовањица. Полицајац из Одељења за сузбијање привредног криминала београдске полиције Радован Бојовић обавештавао је Колувију, ком је тепао са “Бато“, о исходу судског поступка који се водио против његовог рођеног брата Вулета Бојовића.

Ипак, Колувијин прстен заштите имао је пукотине. Хапшења су се низала, а свако је водило полицију на корак ближе господару тог прстена. У јуну 2019. ухапшен је Миодраг Познан звани Столар, на граничном прелазу Прешево са око 30 килограма марихуане. Тужилаштво тврди „дрога је била са Јовањице“, а чланови групе обилазили су Познана у затвору и пазили да „не проговори“.

Заштитници Предрага Колувије трудили су се да увек предухитре полицајце за борбу против дрога. Обезбедили су му регистарске таблице Управе криминалистичке полиције, како би несметано превозио канабис, агенти БИА, злоупотребљавали су компјутерске шифре својих колега како би проверили ко су људи које Колувија планира да запосли на имању, али и регистарске таблице сваког аутомобиле који приближи Јовањици или њеном власнику. Особе за које би Колувија проценио да су сумњива лица, пролазиле су додатну проверу, надгледали би им се телефонски листинзи, комуникација, проверавали чланови породице. Неки људи су “стављани на мере” и проглашавани дисидентима само због Колувијине процене да би могли да га угрозе. То показују и поруке које су агент БИА и власник Јовањице размењивали.

Посебну пажњу власник Јовањице и његови сарадници усмерили су на инспекторе Одељења за борбу против дрога београдске полиције. Мотрили су на њих када одлазе и враћају се са задатка. Наиме, на трећем спрату београдске полиције налазе се и Одељење за борбу против дрога, тзв. Четврто и Одељење за борбу против привредног криминала у ком је радио окривљени Радован Бојовић. Свакодневно је сретао колеге из Четвртог на ходнику, по кафићима око полицијске зграде, пио кафу са њима и покушавао да извуче по неку значајну информацију. Упознавао их је и са осталим члановима организоване криминалне групе, као и са Колувијом, те им нудили наставак дружења и заједничка путовања на Хиландар.

И коначно, путеви су им се укрстили 13. новембра 2019. год. на аутопуту Београд – Ниш. Предраг Колувија и његовог возач Милоша Тофиловића били су у аудију који је имао блинкере и православни крст са ознаком српске цркве на каросерији. Непрописно су претицали погрешну екипу. Зауставио их је цивилни аутомобил и Колувија се сусрео очи у очи лично са начелником Одељења за борбу против дрога Слободаном Миленковићем И још тројицом инспектора. Није му помогла ни фалсификована полицијска значка коју је имао код себе. Убрзо је ухапшен а полиција је преплавила зелена поља марихуана код Старе Пазове. Ипак, највећом запленом канабиса, икада, у Србији, нико се није хвалио. У оптужници се издваја део из преписке путем апликације за тајну комуникацију Разговор. Полицајац Радован Бојовић писао је Колувијиним сарадницима који су још били на слободи:

„Медији су сада најважнији, да не оде (вест о хапшењу). Војне службе и БИА могу да стопирају медије.”

У полицијским круговима се гласно шапуће да је још после упада на Јовањицу за начелника Миленковића, тадашњи министар полиције Небојша Стефановић написао налог за смену, без евидентираног датума. Због бурних реакција јавности, тај налог је остао у фиоци. У октобру 2020. у министарску фотељу уместо Стефановића сео је Александар Вулин, који је у међувремену у јавности понео и надимак “баштован с Јовањице“. Неизвесно је да ли је осим фотеље свог претходника Вулин наследио и фиоку и каква је судбина полицајаца који су се одважили да разбију „системску причу“…

Извесно је да ускоро крећу и суђења за окривљене према оптужници Јовањица 2, која је постала правоснажна, у марту, само недељу дана касније, од како је стигла у Апелациони суд на проверу. У медијима се спекулише да је потврђивање оптужнице убрзао захтев Европског парламента да држава Србија омогући решавање случаја Јовањица. Извесно је и да су се хапшења чланова Колувијине екипе наставила. Наиме, само четири и по месеца пошто је изашао из притвора, у ком је био због производње марихуане у Старој Пазови, Колувијином возачу Милошу Тофиловићу поново су стављене лисице. Овај пут ухапшен је у међународној акцији због трговине хероином. И овај пут, хапсила га је, поред српске полиције и Америчка агенција за борбу против дрога – ДЕА.

(Н1, НИН)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер