субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Селаковић: Уставни суд у Србији је прихватио стандарде које је установио Европски суд
Хроника

Никола Селаковић: Уставни суд у Србији је прихватио стандарде које је установио Европски суд

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2015.

Могућност поновног покретања поступака после пресуде Европског суда, декриминализација клевете, делотворност уставне жалбе, неки су од корака које смо предузели да бисмо се приближили Европској конвенцији о људским правима и њеном потпуном спровођењу, рекао је данас министар правде Никола Селаковић у Бриселу.

На конференцији о примени Европске конвенције о људским правима Селаковић је рекао да су у Србији преведене све пресуде Европског суда за људска права донете у односу на Србију, као и да је за ову годину планирано да Правосудна академија координише превођење најважнијих пресуда, које је Суд издвојио у Извештају за 2014. годину. Ступање на снагу Протокола бр. 14 имало је значајан утицај на понављање представки поднетих Суду против Србије. Помоћу овог новог механизма преко 1.200 случајева у одређеној врсти предмета који су везани за неизвршење коначних пресуда решени су поравнањем, навео је Селаковић, саопштено је из Министарства правде.

Он је додао да Србија на овај начин доприноси смањењу броја оваквих предмета пред Судом за људска права. Селаковић је указао да је Уставни суд у Србији прихватио стандарде које је установио Европски суд, и да се због тога слични предмети могу убудуће решавати пред Уставним судом. “Број нерешених репетитивних предмета у вези са Србијом знатно је мањи почетком 2015. године у односу на почетак 2014. године, односно уместо 11.280 предмета, сада има 2.400 предмета против Србије”, рекао је министар правде.

Према његовим речима, Србија улаже велике напоре да обезбеди потпуно извршење три пилот пресуде које су усвојене у односу на Србију, као и да предузме опште мере које би утицале на смањење броја репетитивних предмета пред Европским судом. Он је додао да када је у питању ефикасност надлежности домаћих органа за брзо извршење пресуда Европског суда за људска права, потребно узети у обзир чињеницу да је неопходно време како би се решили системски сложени проблеми.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер