субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Селаковић у Бриселу: Државе чланице Савета ЕУ врло су експлицитно дале до знања да се од Србије очекује усклађивање са заједничком спољном политиком Уније - што значи увођење санкција Русији
Хроника

Никола Селаковић у Бриселу: Државе чланице Савета ЕУ врло су експлицитно дале до знања да се од Србије очекује усклађивање са заједничком спољном политиком Уније - што значи увођење санкција Русији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. мај 2022.

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је данас у Бриселу да су неке државе чланице Савета ЕУ врло експлицитно дале до знања да се од Србије очекује усклађивање са заједничком спољном политиком ЕУ, што како је додао, значи увођење санкција Русији.

Селаковић је рекао да су међу тим државама биле Пољска и балтичке републике, и да је осам до девет чланица начелно говорило на ту тему, као и да „не мали“ број значајних држава није користио ову прилику да се „на неки начин доказује над Србијом и износи такву врсту захтева“, објављено је на сајту Министарства спољних послова после састанка Савета ЕУ за спољну политику коме су присуствовали и шефови дипломатија Западног Балкана.

Порука Србије је била јасна, рекао је српски министар, она је указала да је од почетка украјинско-руског сукоба заузела јасну позицију, да нема подршке оружаним решењима спорова, и да је за поштовање кључних начела међународног јавног права, а то је поштовање територијалног интегритета и политичке независности међународно признатих држава, чланица Уједињених нација, што Украјина јесте.

"Ми смо своју позицију утврдили својим гласањима у релевантним међународним организацијама, на првом месту у Генералној скупштини УН", рекао је Селаковић додајући да се кредибилитет да Србија наступа са тих позиција не доводи у питање.

Рекао је да је скренуо пажњу на економску ситуацију у Србији, и на чињенично стање одакле она добија гас, нафту, и указао на различиту позицију Србије у односу на све друге који су данас наступали на Савету за спољне послове.

Сијарто за моментални пријем Србије у ЕУ

Селаковић је посебно истакао иступање мађарског министра спољних послова Петера Сијарта, који је послао недвосмислену поруку и повукао паралелу између Србије и Мађарске, уз разлику да је Мађарска део ЕУ.

Сијарто је рекао да ЕУ не треба од Србије да очекује доношење тако тешке одлуке све док Србији не понуди нешто што ће бити најмање једнако штети коју би она претрпела, а то је моментално чланство у ЕУ, додавши да је Србија већ одавно зрела за то да постане држава чланица ЕУ.

Селаковић је захвалио Сијарту као и влади премијера Виктора Орбана на сталној, принципјелној јасној и веома чврстој подршци европском путу Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер