Хроника

Никола Селаковић: Изетбеговић не поштује територијални интегритет Србије; Дрецун: Изетбеговић није дорастао ситуацији, он је заробљен у рату

Штампа
уторак, 14. новембар 2017.

 Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић оценио је да изјава члана председништва БиХ Бакира Изетбеговића показује да он не поштује територијални интегритет Србије.

"Није суштина у томе да ли он то може, него у томе да после вишегодишњег улагања у односе са БиХ чујемо легалног и легитимног представника БиХ који би признао независност Косова да од њега зависи", казао је Селаковић за РТС.  

Селаковић је казао да је изјава Изетбеговића "све само не неозбиљна" и додао да је "најопаснији део изјаве то што он говори о намери једног од представника наших суседа, а то је да не поштује територијални интегритет Србије".  

"Бакир је рекао да изражава наду да ће Косово бити признато од стране БиХ и тиме је рекао шта он жели, осећа и шта мисли о том питању", оценио је Селаковић.  

Упитан о могућности да међународна заједница реагује на ту изјаву, Селаковић је казао да "се нада да ће међународна заједница напокон нешто да уради".  

"А да ли ће, искрено, не мислим. Боли изјава Изетбеговића, али и лицемерје међународне заједнице која по старом обичају сведочи двоструке аршине када је у питању Србија", изјавио је Селаковић.  

Коментаришући изјаву Бакира Изетбеговића да "би свака земља територијални интегритет бранила ратом као и да је спреман на рат уколико Република Српска покуша да се осамостали на референдуму од БиХ", Селаковић је оценио да су такве изјаве "веома опасне и да треба добро размислити о томе шта је Бакир Изетбеговић рекао".

"С једне стране он не признаје териоријални интегритет Србије, а са друге стране за очување територијалног интегритета БиХ он потеже сва ратна средства", казао је Селаковић.  

Бошњачки члан Председништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић јуче је за "Дојче веле" рекао да је, што се њега тиче, Косово до сада требало да буде признато, али да је за то потребан консензус на нивоу БиХ.

Упитан да са "да" или "не" одговори да ли ће БиХ у једном тренутку признати Републику Косово, Изетбеговић је рекао: "Надам се да да".

Дрецун: Изетбеговић није дорастао ситуацији, заробљен у рату

Изјава Бакира Изетбеговића, да се нада да ће БиХ признати Косово показала је да је он политичар који није дорастао ситуацији и да није окренут будућности.

То је изјавио председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун.

"Остао је заробљен у рату, у прошлости коју је дефинисао његов отац са својим циљевима. То је виђење БиХ у којој нема српског народа или је он требао да буде другоразредан. То српски народ није прихватио", нагласио је Дрецун за РТС.

Он је додао да су такви политички циљеви Алије Изетбеговића довели до рата и поручио Бакиру Изетбеговићу да уколико жели да буде политичар мира, да гради будућност, "мора да има визију, мора да буде спреман на компромис, на дијалог, мора да буде искрен, посвећен". 

Дрецун је појаснио да Србија, посебно председник Александар Вучић, улаже напор да се односи између Срба и Бошњака стабилизују, да се стварају услови за искрено помирење,али то није могуће ако се само говори да је једна страна чинила злочине, а не признаје се шта је радила друга страна. 

"Изетбеговић би могао да призна Косово као неку државу, ако нема Републике Српске у том Дејтонском оквиру. Он овим гура Републику Српску из Дејтонског оквира. Република Српска то неће дозволити", нагласио је ДРецун. 

Говорећи о положају Бошњака у Санџаку он је истакао да се заборавља да тамо живи велики број стрпског становништва и да Бошњаци могу свој положај да унапреде у интензивној сарадњи са Владом Србије у Београду. 

"Србија улаже значајна средста у развој те области. И Турска се доста ангажује, али у договору са Србијом. Мислим да су то поруке које стабилизују регион", закључио је он.

"Не може се десити да Србија призна независност Косова"

Дрецун је изјавио и да се не може десити да Србија након унутрашњег дијалога предложи решење које би водило признању самопроглашене државе КОсово. 

"То морамо да истичемо због наших пријатеља који не признају Косово, који би у неком тренутку могли да помисле да унутрашњим дијалогом ми тражимо излаз да признамо самопроглашену државу Косово", рекао је Дрецун гостујући на РТС. 

Циљ унутрашњег дијалога је, појашњава, да се на крају искристалише генерални став како Србија сагледава питање косметског проблема и шта јој је чинити у наредном периоду. 

Он је додао да Србија жели да спречи коначну сецесију Космета, тако што ће понудити решење јер , како каже, уколико се не нуде решења онда друга страна прибегава једностраним решењима. 

"Евидентно је да смо опет ушли у фазу међународног притиска на Србију да се одрекне Космета. Видели сте понашање појединих америчких дипломата, понашање немачког амбасадора који је рекао да ће Србија морати да призна Косово ако жели у ЕУ. Ја нисам чуо такав став у Бриселу. Немачка јесте најутицајнија држава, али то није конструктиван приступ", нагласио је Дрецун. 

Позив на унутрашњи дијалог председника Александра Вучића је, како каже, питање на које одговор треба да да комплетна нација, сви грађани Србије, преко политичких институција, цивилног сектора.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]