Početna strana > Hronika > Nikola Selaković: Izetbegović ne poštuje teritorijalni integritet Srbije; Drecun: Izetbegović nije dorastao situaciji, on je zarobljen u ratu
Hronika

Nikola Selaković: Izetbegović ne poštuje teritorijalni integritet Srbije; Drecun: Izetbegović nije dorastao situaciji, on je zarobljen u ratu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. novembar 2017.

 Generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković ocenio je da izjava člana predsedništva BiH Bakira Izetbegovića pokazuje da on ne poštuje teritorijalni integritet Srbije.

"Nije suština u tome da li on to može, nego u tome da posle višegodišnjeg ulaganja u odnose sa BiH čujemo legalnog i legitimnog predstavnika BiH koji bi priznao nezavisnost Kosova da od njega zavisi", kazao je Selaković za RTS.  

Selaković je kazao da je izjava Izetbegovića "sve samo ne neozbiljna" i dodao da je "najopasniji deo izjave to što on govori o nameri jednog od predstavnika naših suseda, a to je da ne poštuje teritorijalni integritet Srbije".  

"Bakir je rekao da izražava nadu da će Kosovo biti priznato od strane BiH i time je rekao šta on želi, oseća i šta misli o tom pitanju", ocenio je Selaković.  

Upitan o mogućnosti da međunarodna zajednica reaguje na tu izjavu, Selaković je kazao da "se nada da će međunarodna zajednica napokon nešto da uradi".  

"A da li će, iskreno, ne mislim. Boli izjava Izetbegovića, ali i licemerje međunarodne zajednice koja po starom običaju svedoči dvostruke aršine kada je u pitanju Srbija", izjavio je Selaković.  

Komentarišući izjavu Bakira Izetbegovića da "bi svaka zemlja teritorijalni integritet branila ratom kao i da je spreman na rat ukoliko Republika Srpska pokuša da se osamostali na referendumu od BiH", Selaković je ocenio da su takve izjave "veoma opasne i da treba dobro razmisliti o tome šta je Bakir Izetbegović rekao".

"S jedne strane on ne priznaje teriorijalni integritet Srbije, a sa druge strane za očuvanje teritorijalnog integriteta BiH on poteže sva ratna sredstva", kazao je Selaković.  

Bošnjački član Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović juče je za "Dojče vele" rekao da je, što se njega tiče, Kosovo do sada trebalo da bude priznato, ali da je za to potreban konsenzus na nivou BiH.

Upitan da sa "da" ili "ne" odgovori da li će BiH u jednom trenutku priznati Republiku Kosovo, Izetbegović je rekao: "Nadam se da da".

Drecun: Izetbegović nije dorastao situaciji, zarobljen u ratu

Izjava Bakira Izetbegovića, da se nada da će BiH priznati Kosovo pokazala je da je on političar koji nije dorastao situaciji i da nije okrenut budućnosti.

To je izjavio predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun.

"Ostao je zarobljen u ratu, u prošlosti koju je definisao njegov otac sa svojim ciljevima. To je viđenje BiH u kojoj nema srpskog naroda ili je on trebao da bude drugorazredan. To srpski narod nije prihvatio", naglasio je Drecun za RTS.

On je dodao da su takvi politički ciljevi Alije Izetbegovića doveli do rata i poručio Bakiru Izetbegoviću da ukoliko želi da bude političar mira, da gradi budućnost, "mora da ima viziju, mora da bude spreman na kompromis, na dijalog, mora da bude iskren, posvećen". 

Drecun je pojasnio da Srbija, posebno predsednik Aleksandar Vučić, ulaže napor da se odnosi između Srba i Bošnjaka stabilizuju, da se stvaraju uslovi za iskreno pomirenje,ali to nije moguće ako se samo govori da je jedna strana činila zločine, a ne priznaje se šta je radila druga strana. 

"Izetbegović bi mogao da prizna Kosovo kao neku državu, ako nema Republike Srpske u tom Dejtonskom okviru. On ovim gura Republiku Srpsku iz Dejtonskog okvira. Republika Srpska to neće dozvoliti", naglasio je DRecun. 

Govoreći o položaju Bošnjaka u Sandžaku on je istakao da se zaboravlja da tamo živi veliki broj strpskog stanovništva i da Bošnjaci mogu svoj položaj da unaprede u intenzivnoj saradnji sa Vladom Srbije u Beogradu. 

"Srbija ulaže značajna sredsta u razvoj te oblasti. I Turska se dosta angažuje, ali u dogovoru sa Srbijom. Mislim da su to poruke koje stabilizuju region", zaključio je on.

"Ne može se desiti da Srbija prizna nezavisnost Kosova"

Drecun je izjavio i da se ne može desiti da Srbija nakon unutrašnjeg dijaloga predloži rešenje koje bi vodilo priznanju samoproglašene države KOsovo. 

"To moramo da ističemo zbog naših prijatelja koji ne priznaju Kosovo, koji bi u nekom trenutku mogli da pomisle da unutrašnjim dijalogom mi tražimo izlaz da priznamo samoproglašenu državu Kosovo", rekao je Drecun gostujući na RTS. 

Cilj unutrašnjeg dijaloga je, pojašnjava, da se na kraju iskristališe generalni stav kako Srbija sagledava pitanje kosmetskog problema i šta joj je činiti u narednom periodu. 

On je dodao da Srbija želi da spreči konačnu secesiju Kosmeta, tako što će ponuditi rešenje jer , kako kaže, ukoliko se ne nude rešenja onda druga strana pribegava jednostranim rešenjima. 

"Evidentno je da smo opet ušli u fazu međunarodnog pritiska na Srbiju da se odrekne Kosmeta. Videli ste ponašanje pojedinih američkih diplomata, ponašanje nemačkog ambasadora koji je rekao da će Srbija morati da prizna Kosovo ako želi u EU. Ja nisam čuo takav stav u Briselu. Nemačka jeste najuticajnija država, ali to nije konstruktivan pristup", naglasio je Drecun. 

Poziv na unutrašnji dijalog predsednika Aleksandra Vučića je, kako kaže, pitanje na koje odgovor treba da da kompletna nacija, svi građani Srbije, preko političkih institucija, civilnog sektora.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner