уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Саркози: Споразум о буџетској дисциплини у ЕУ до 1. марта
Хроника

Никола Саркози: Споразум о буџетској дисциплини у ЕУ до 1. марта

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. јануар 2012.

 ПАРИЗ/БЕРЛИН - Споразум о буџетској дисциплини у Европској унији, који би обухватао све њене чланице осим Британије, требало би да буде потписан до 1. марта, изјавио је данас француски председник Никола Саркози, након састанка у Берлину са немачком канцеларком Ангелом Меркел.

Меркелова је додала да ће до расплета кризе доћи "корак по корак, а не једнократним решењима".

"Комбинацијом стабилних финансија и покретача привредног раста желимо јасно да поручимо да смо одлучни не само да одржимо и стабилизујемо еврозону, већ и да желимо јаку, савремену и конкурентну Европу", указала је она.

Лидери Француске и Немачке су саопштили да је подстицање привредног раста у 17 земаља еврозоне њихов главни приоритет, док покушавају да зауставе дужничку кризу која показује знаке ширења.

Њих двоје су такође позвали земље да убрзају процес уплате новца у фонд за спас еврозоне, Европски стабилизациони механизам (ЕСМ), да би се подстакло тржишно поверење. Лидери су навели и да је важно брзо привести крају преговоре о новом уговору који би увео фискалну дисциплину у зони евра.

Немачка је инсистирала на мерама штедње, за које сматра да су неопходне како би се смањили државни дефицити и повратило поверење инвеститора. Европа се бори да креира нови уговор који би увео строжа фискална правила, а око кога су се европски лидери сложили на самиту одржаном почетком децембра.

Лидери Немачке и Француске су новинарима рекли и да би Европа требало да упореди праксе на тржиштима рада у појединачним земљама, као и да учи од најбољих, а да би европски фондови требало да буду употребљени на начин који би довео до стварања нових радних места.

Меркелова и Саркози су изгледа изгладили и несугласице око контроверзног пореза на финансијске трансакције. Канцеларка је указала да може да замисли такав порез само у оквиру еврозоне и похвалила "добар пример" који је дао француски председник, након његове изјаве да је спреман да сам уведе такав порез уколико не буде остварен паневропски договор.

Премијер Италије Марио Монти у среду долази у прву посету Берлину, а Меркелова и Саркози ће 20. јануара, пре наредног европског самита, путовати у Италију.

Италија се нашла у средишту дужничке кризе због своје величине, огромног дуга и потребе да се значајно задужи у првом овогодишњем кварталу. Приноси на италијанске десетогодишње обвезнице крећу се око седам одсто, што је ниво који се сматра неодрживим.

Монти је синоћ из Рима негирао да је еврозона у проблемима, али и упозорио да су "системску кризу" у Европи покренули дугови.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер