четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Саркози и Ангела Меркел: Неограничено ширење ЕУ није могуће
Хроника

Никола Саркози и Ангела Меркел: Неограничено ширење ЕУ није могуће

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. мај 2009.

Француски председник Никола Саркози и немачка канцеларка Ангела Меркел поручили су, у заједничком тексту који је објавио лист "Журнал ди диманш", да су Европској унији потребне границе и да неограничено ширење Уније није могуће.

"ЕУ су потребне границе како би могла да делује. Неограничено ширење није могуће", поручили су Саркози и Меркелова, у алузији на Турску, кратко се осврћући на питање проширења.

Француски председник и немачка канцеларка су, пред изборе за Европски парламент 7 јуна, на којима је 500 милиона грађана ЕУ позвано да гласа, истакли заједничку амбицију - да промене правила Европе.

У покушају да мотивишу гласаче - анкете јавног мњења предвиђају слаб одзив и на овим изборима за европске институције - Саркози и Меркелова су изнели своју визију "јаке и уједињене Европе".

"Европа мора да игра улогу првог реда у свету, због чега су јој потребне ефикасне институције. Због тога нам је потребан Лисабонски споразум, како би Европа била јача", поручили су они, додавши да су "потребна нова финансијска, економска и социјална правила, у тренутку финансијске и економске кризе без преседана".

 "Одбијамао бирократску Европу која механички примењује правила", поручили су председник Француске и немачка канцеларка.

"ЕУ мора да пружи хитне одговоре на кризу и на фундаментално питање који економски модел желимо", написали су Саркози и Меркелова, истичући да је "либерализам без регулатива пропао".

Модел који желе је модел "економије одговорног тржишта које даје предност предузимачу и запосленом над шпекулантима, дугорочне инвестиције наспрам брзог профита".

У Лисабонском споразуму ЕУ се залаже за "социјалну економију високо конкурентног тржишта, које подстиче пуно радно време и социјални напредак", истакли су они.

Лидери Француске и Немачке позвали су ЕУ да од јуна донесе одлуке како би се обезбедиле европске регулативе у финансијском сектору, засноване на координацији и сарадњи.

Залажући се за боље регулисано тржиште, они су нагласили да су "дужни да реагују по свим економским и финансијским питањима".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер