субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Поповски: Македонија може постати чланица ЕУ, али без "македонизма"
Хроника

Никола Поповски: Македонија може постати чланица ЕУ, али без "македонизма"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. јануар 2017.

 Македонски министар спољних послова Никола Поповски поручио је данас да би било добро да је досадашњи бугарски председник Росен Плевнелиев имао ширину, визију и поштовање воље македонских грађана, као што је то имао некадашњи председник Жељо Желев у време чијег манадата је Бугарска признала независност Македоније.

Попоски је тако одговорио Плевнелиеву, који је у свом последњем интервјуу у својству шефа бугарске државе рекао да "Македонија може постати чланица ЕУ, али без македонизма".

Он је за бугарску државну телевизију рекао да је "македонизам идеологија која није само антибугарска, већ и антидемократска", као и да је "то идеологија тоталне манипулације са историјом, која ствара напетост, тензије међу будућим генерацијама".

Плевнелиев је, наводећи разлоге због чега док је био председник Бугарске није посетио Македонију, нагласио да се о томе консултовао са Министарством спољних послова и додао да постоје проблеми у односима између две земље.

Он је навео да се претходни председник Бугарске Георги Прванов веома поносио својим многобројним посетама Македонији, али да је са друге стране било безброј провокација према Бугарској.

- Невероватно даноноћно "хуљење" по македонским медијима. Огроман број провокација у међународним институцијма и међународним конференцијама према Бугарској. И да би променио политику Бугарске према Македонији рекао сам да она више неће бити "романтична", већ прагматична. Указао сам на проблем - појаснио је он.

Плевнелиев је данас на специјалној церемонији у Софији предао дужност новоизбраном бугарском председнику Румену Радеву.

Бугарска је прва земља која је признала Македонију након њеног осамостаљења од бивше СФРЈ 1991. године.

У Македонији према изјашњавању становништва по етничкој припадности на последњем попису 2002. године није постојала рубрика "Бугари".

Више десетина хиљада грађана Македоније, међутим, на основу "својих бугарских корена и јер се осећају као Бугари", поседује бугарска документа. Међу њима је и бивши македонски премијер Љупчо Георгијевски.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер