четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Павичић: У 2013. и 2014. години Србија увезла робу за 41 милијарду долара, а извезла за 29 милијарди долара
Хроника

Никола Павичић: У 2013. и 2014. години Србија увезла робу за 41 милијарду долара, а извезла за 29 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. март 2015.

Београд -- Без повећања извоза Србија не може избећи банкрот, каже Никола Павичић, који сматра да нам треба нова економска политика која подржава производњу за извоз.

"Постојећа економска политика која се већ 14 година води у Србији онемогућава раст производње и извоза. Ми о новој економској политици причамо, али је немамо годинама", навео је директор Таркета Никола Павичић на представљању истраживања Бизнис инфо групе о најуспешнијим компанијама.

Већ 14 година, навео је он, економска политика Србије се заснива на високим каматама, вештачки јаком динару и високим порезима.

"То је суштина. Таквом економском политиком смо уништили своју производњу и остали без извоза", рекао је Павичић и упозорио да је стварност Србије прилично суморна, јер имамо мали извоз, велики увоз и зато велики спољнотрговински дефицит.

Он је рекао да је у 2013. и 2014. години Србија увезла робу за 41 милијарду долара, а извезла за 29 милијарди долара.

Тај спољнотрговински дефицит од 12 милијарди долара, објаснио је он, покривен је са пет милијарди долара дознака наших радника из иностранства, скромним директним инвестицијама, док је чак седам милијарди покривено новим задуживањем.

"Е, то вам је наша стварност и реалност", указао је директор Таркета.

Павичић је рекао да се у Србији избегава одговор на једно од најважнијих питања - како променити каматни систем.

"Решавање овог проблема је прече од предузећа губиташа, којима се бави цела земља", рекао је Павичић.

За промену каматног система постоје два решења, сматра он - вратити се динару тако што би се законом забранило кредитирање са валутном клаузулом или увођење евра.

"Нема земље на свету која је расла са овако високим каматама, нити са вештачки јаком валутом каква је динар", рекао је он.

Председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић сматра да не можемо декретима забрањивати коришћење стране валуте, већ се тај циљ на дужи рок може постићи ако се наставе структурне реформе. "Оно што је потребно јесте да људи имају поверење у валуту. А колико вас штеди у динарима? Да би се то променило, морале би да претходе структурне реформе", рекао је Влаховић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер