уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Јовановић у „Прессингу“: Режим покушава да застраши привођењима; Заменик градоначелника директно ми претио: "само тако настави и видећеш"
Хроника

Никола Јовановић у „Прессингу“: Режим покушава да застраши привођењима; Заменик градоначелника директно ми претио: "само тако настави и видећеш"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. јун 2019.

"Ради се о покушају застрашивања моје породице, она је под притиском од када сам шеф опозиционе одборничке групе. Ја сам добио претњу, заменик градоначелника ми је рекао "само тако настави и видећеш", онда ми је изгребан ауто неколико пута. Зато мислим да је реч о застрашивању", каже потпредседник Народне странке Никола Јовановић.

Подсетимо, Јовановић је у понедељак приведен на саслушање у Основно јавно тужилаштву у Панчеву, јер је против њега поднета кривична пријава због кривичног дела угрожавања сигурности. Пријаву против њега поднео одборник СНС из Панчева, због наводних претњи. 

Јовановић је у Прессингу испричао како је изгледало његово привођење.

"Ја с тим господином који је осведочени изазивач инцидената немам ништа, мислио сам да ће тужилаштво схватити да се ради о лажној ствари. Они су дејствовали и привели ме и саслушали. Упутили су позив на адресу где сам пријављен, али тамо не живим због претњи које добијам. Комшија ме је обавестио да ме је полиција тражила, која му је рекла да је то на основу захтева из Панчева, ја сам их одмах позвао и ставио се на располагање и рекао да сам спреман да дам изјаву. Разговарао сам са замеником тужиоца, он ми је рекао да нема потребе да се одазивам и да је све у реду да ће ми дати позив, дао сам им адресу и број телефона. Онда у понедељак, пре 6 ујутру два полицајца су ме тражила и сазнао сам да ме приводе по налогу тужилаштва. Ни у полицијској станици Земун ми нису уручили позив већ су ме пребацили у 29. новембра. Кад сам отишао у 29. мене су сместили у марицу, чак су размишљали да ми ставе лисице, чуо сам разговор и хитно су ме одвели у Панчево на саслушање. Питао сам заменика тужиоца, овог пута другог, због чега све ово. Ви знате да од овог случаја нема ништа, то је један таблоидни спин. Очекујем ново саслушање у августу", испричао је Јовановић.

Описујући догађај из Панчева, због чега је подигнута пријава, Јовановић је рекао да је после мирне шетње отишао са пријатељима да попије пиће.

"Погрешио сам кафић, то је напредњачко место где се скупља екипа господина Маловића који шамара одборнике по Војводини. Када смо се нашли заједно он ми је рекао шта ћеш ти у Панчеву, покушао је да испровоцира моје пријатеље и вратили смо се за Београд. Срећом нису ме физички напали".

Како каже, види сличност са привођењем професора Јове Бакића, јер се, наводи, приводе људи који су експонирани и говоре против власти.

"Режим улази у панику и покушава да их застраши. Велика је случајност да сам ја приведен после дана у коме је Београд био у колапсу. Ја сам планирао да обиђемо леву обалу Дунава и да позовем власт да нешто уради".

Горан Весић је на седници градске Скупштине изјавио да је 422 милиона динара уложено у реконструкцију канализационих црпних станица, док, како је рекао, "у Ђиласово време није уложен ниједан динар".

"Тачно је да две црпне станице нису радиле, али проблем није био нестанак струје, јер није био пријављен квар, мислим да је тачно да због немара нису прорадиле. То је моје мишљење. Креира се лажни суфицит или на терет грађана или као мањак инвестиција. Само 50 одсто плана инвестиција је реализовано. Пише да је 313 милиона потрошено у кишну канализацију, ја сам рекао покажите ми шта сте урадили јер је град био потопљен. Нема извештаја ревизора да би се видело на шта су потрошене паре. Ја верујем да је један део потрошен на оне фонтане".

Канализација мора да буде приоритет

Јовановић каже да изградња канализације мора бити апсолутни приоритет власти.

"Пред изборе 2018. на којима је била Нардодна странка ми смо предлагали да се уради канализација плитког укопа, која би могла брзо да се уради, ја због тога критикујем власт јер суграђани немају основне животне услове, а одваја 250 милиона евра за стадион. Развојна политика је погрешна, приоритет морају да буду грађани. Ако имамо луксуз да дамо за стадион, зашто се не узме кредити у републичком буџету за канализацију. Да се уради канализација на левој обали Дунава треба 50 милиона евра, а само пројекат гондоле кошта 15, а ићи ће и до 20 милиона".

Једна од тема која је поново актуелизована је и метро. Јовановић је подсетио да се о метроу говорило још у предизборној кампањи када је Александар Вучић рекао да ће прва линија бити готова 2022. године.

"Мој колега који је водио пројекат метроа, Часлав Митровић је изјавио да ће две линије метроа бити готове до 2022. и да ће цена бити две милијарде евра. Видели смо да метро није тема до 2027, то ми је рекао Фолић и онда је цена скочила на 4,4 милијарде. Немогуће је да се крене с изградном 2020, јер немају истраживања ни за трасе које су променили. Ни ту се не пита струка и ова власт мења концепцију и уводи другачије трасе".

Док се не нормализује политички живот - нема повратка у градски парламент

Јовановић поручује да нема повратка у градски парламент, јер су се, потписивањем Споразума с народом, јавно обавезали да се то не ради док се не нормализује политички живот и не створе услови за, како је рекао, цивилизоване изборе. Говорећи о протестима и опозиционој слободној зони, Јовановић је рекао да није до краја задовољан.

"Организатори и опозиционе организације су могли да буду креативнији, али сам суштином задовољан, сви заједно смо извршили важан притисак на режим, не само у Београду већ је дошло до смене локалних шерифа по Србији, први пут је режим био у дефанзииви и почели су да показују занке слабости и да ће разговарати с опозицијом. Треба нам дијалог како да дођемо до нормалног политичког живота и фер избора. Да ли неке законе треба променити, неке људе у РЕМ-у, РТС-у јер је то цивилизацијска тековина и то би требало да се подразумева".

Како каже, уколико се не промене изборни услови и власт не уђе у дијалог, опозиција а њима неће учествовати.

"Уколико 6 месеци имамо нормалну ситуацију, да представимо своје идеје, онда ћемо да учествујемо. 45 одсто људи мисли да Београд иде у лошем смеру, док 36 сматра да иде у добром. Зато неће битзи избора у Београду јер би га изгубили".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер