Хроника

Никола Јовановић: Раскинућемо штетну концесију за депонију у Винчи; Иницијатива Не да(ви)мо Београд блокирала улаз у депонију, након чега су маскиране особе напале активистe

Штампа
понедељак, 12. фебруар 2018.

Потпредседник Народне странке Никола Јовановић изјавио је данас да ће листа "Драган Ђилас – Београд одлучује. Људи побеђују" раскинути штетну концесију за депонију у Винчи по којој је Београд обавезан да концесионару сваке године обезбеди фиксни износ од 40 милиона евра.

"У развијеним и уређеним државама организоване депоније су ресурс, а не извор проблема и трошак. Прерада отпада је свуда једна од најисплативијих комуналних делатности. Једино наша градска власт не обезбеђује Београђанима профит, већ им намеће огромне трошкове кроз ову штетну концесију", рекао је Јовановић у Општини Гроцка.

Јовановић је навео да концесионар, према том уговору, већ има огромне сопствене изворе прихода кроз гарантовану цену откупа електричне и топлотне енергије, употребу грађевинског отпада и продају сортираног амбалажног отпада.

"Као да све то није довољно, ова градска власт је уговорила давање концесионару фиксног годишњег износа од 40 милиона евра из градског буџета. Раскидом ове концесије, Београђани ће тако имати минимум 40 милиона евра више сваке године", рекао је Јовановић.

Јовановић је додао да ће тај новац бити искоришћен за мере за унапређење квалитета живота људи у Београду, као што су стамбени додатак за младе брачне парове, бесплатна обданишта и бесплатни уџбеници.

"Београд је метропола, у чијем буџету има довољно простора за бољи живот његових становника, али је неопходно сменити градску власт која бесмислено разбацује новац пореских обвезника у Београду и закључује штетне уговоре којима се град закуцава у сиромаштво, уместо да се развија и богати", рекао је Јовановић.

Јовановић је са кандидатима за одборнике листе "Драган Ђилас – Београд одлучује. Људи побеђују" посетио Гроцку и провео дан у насељима Калуђерица и Винча, где је са грађанима разговарао о програму те листе.

Маскиране особе напале активисте који су учествовали у протестној акцији на депонији у Винчи

Инцијатива Не да(ви)мо Београд саопштила је вечерас да су маскиране особе напале њихове активисте који су учествовали у једночасовној протестној акцији на депонији у Винчи.

"Агресивни и крупни човек са маском Путина преко лица насрнуо је на нас док смо стајали испред депоније у Винчи и указивали на штетне последице договорене изградње спалионице отпада. Овај бизарни инцидент је само последњи у низу напада, претњи и подметања које свакодневно преживљавамо", навели су из Инцијативе.

Подсетили су да је у претходна 24 часа спрејом ишарана изложба карикатура Предрага Кораксића Коракса, а да је потом њихов кандидат за одборника примио претећи анонимни позив.

"Нас ова оркестрирана кампања неће одвратити од намере да Београд вратимо његовим градјанима, као што нас исте те силе и тактике нису поколебале у месецима када смо протествовали против градске власти. Сваки њихов напад нас чини солидарнијим и истрајнијим", саопштили су из Инцијативе.

НДМ БГД блокирала улаз у Винчу: Против изградње спалионице

Иницијатива Не давимо Београд блокирала је на сат времена улаз у депонију у Винчи како би поручила да се "не мири са намерама града да изгради спалионицу и да на тај начин енормно задужи градски буџет" за преко 38 милиона евра годишне у наредних 30 година.

"Блокадом улаза и излаза са депоније у Винчи желели смо да покажемо да нећемо ћутати док се цене услуга одношења отпада четири пута повећавају, уништава рециклажна индустрија и угрожава квалитет ваздуха који дишемо", саопштила је та иницијатива.

Приватизација депоније у Винчи и изградња спалионице за град Београд доносе огромне финансијске обавезе за Град и кућне буџете грађана.

"Ако сте до сада плаћали рачун за одношење отпада 150 динара, у скорој будућности ћете за ову ставку издвајати 600 динара. То је поскупљење од чак четири пута. Ова еколошка и економска катастрофа ће имати дугорочне и несагледиве последице по буџет Града и животе грађана", наводи се.

Не давимо Београд предлаже план за управљање отпадом који је, како кажу, базиран на заштити интереса грађана.

"Залажемо се за нови, правичнији систем наплате отпада - по количини генерисаног отпада, а не према квадратном метру стамбене јединице. Овај систем подстиче грађане и грађанке да више сортирају отпад. Уместо спаљивања отпада увешћемо систем за сортирано сакупљање отпада, који ће подстаћи рециклажу и компостирање", наводи се.

Тако ће се омогућити покретање зелене економије, што представља еколошки прихватљивији, економичнији и одрживији систем за управљање отпадом, уз отварање радних места у зеленој економији.

"Желимо систем интегрисаног управљања отпадом на целој територији Београда. Радићемо на унапређењу инфраструктуре за прикупљање комуналног отпада у свим деловима Београда, посебно у приградским подручјима која тренутно нису део система за прикупљање отпада и где настају дивље депоније", додаје иницијатива.

Постојеће одлагалиште у Винчи биће санирано и затворено и отворено уређено одлагалиште у складу са стандардима заштите животне средине. "Током санације искористићемо депонијски гас за добијање енергије и изградити постројење за компостирање био-отпада. Природно ђубриво (компост) користиће се за унапређење пољопривредне производње у Београду. Отпад није проблем, већ ресурс на који озбиљно рачунамо", закључује се.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]