четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Јовановић: Горан Весић на два сумњива тендера донео одлуку о куповини турских аутобуса, уместо оних домаће фирме "Икарбус"
Хроника

Никола Јовановић: Горан Весић на два сумњива тендера донео одлуку о куповини турских аутобуса, уместо оних домаће фирме "Икарбус"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. април 2019.

 Одборничка група „Савез за Србију“ саопштила је да је напредњачка власт у Београду „на два сумњива тендера за набавку 240 нових аутобуса, уместо домаће фирме „Икарбус“ изабрала турску БМЦ и кинеску „Хајгер“.

Ово је данас изјавио шеф те одборничке групе и потпредседник Народне странке Никола Јовановић.

„Годинама смо слушали нападе на рачун претходних власти због куповине страних аутобуса ’Соларис’, да би сада највећи критичар те куповине, заменик градоначелника Београда Горан Весић, одлучио да се купе турски и кинески аутобуси“, навео је Јовановић у писаној изјави.

Јовановић је истакао да је од 2008. године до 2013. године купљено је 157 „Икарбусових“ аутобуса, док је од тада купљено само 90 аутобуса од тог домаћег произвођача.

„Аутобуси ’Соларис’ су набављени једино на тендерима који су финансирале Европска банка за обнову и развој или Европска инвестициона банка, поштујући њихову процедуру и смернице. Зашто град сада, будући да је новац обезбеђен комерцијалним кредитима, није купио аутобусе од ’Икарбуса’, него од Турака и Кинеза“, упитао је Јовановић.

Зашто је тендер „цртан“ за те стране произвођаче тиме што је тражено да је компанија произвела 4.000 аутобуса у претходне три године, са екстремно кратким роком за испоруку и минималном кубикажом мотора која је смањена у односу на ону која се за Београд стандардно купује, додао је Јовановић.

„Позивамо надлежно тужилаштво да истражи да ли је током оваквог тендера било елемената кривичних дела од стране Горана Весића и других одговорних лица из градске управе“, истакао је Јовановић.

Вредност оба тендера је 45 милиона евра.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер