четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Груевски: Не пристајемо на увођење увођења албанског као другог званичног језика, спреман сам да одем у опозицију
Хроника

Никола Груевски: Не пристајемо на увођење увођења албанског као другог званичног језика, спреман сам да одем у опозицију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. фебруар 2017.

 Скопље -- Лидер ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски изјавио је да је спреман да оде у опозицију.

Међутим, он је рекао да је спреман на то уколико супарничка странка Социјалдемократски савез Македоније (СДСМ) потпише захтеве које је поставила албанска ДУИ.

У интервјуу кабловској Телевизији Нова, он је оценио да се тим захтевима, међу којима је и увођење албанског као другог званичног језика у Македонији, не помаже ни Албанцима, ни Македонцима.

"То су захтеви којима се само прави нетрпељивост и посвађаће нас једне са другима. Ми желимо да помогнемо свима, да имају бољи живот са запошљавањем, а не са таквим нелогичним захтевима", рекао је лидер ВМРО ДПМНЕ.

Груевски је рекао да су његови преговори са дугогодишњим партнером ДУИ око формирања нове коалиције пропали код питања двојезичности, односно увођења албанског као другог званичног језика не територији целе земље.

Додао је и да није могао да прихвати ни захтев за продужење мандата Специјалног тужилаштва за прислушкиване разговоре.

У интервјуу ТВ Нова бивши македонски премијер истакао је да је последњих 10 година радио да свим грађанима Македоније буде боље и да нема ништа против Албанца, а да су "медији које финансира Сорос створили утисак да је његова партија против Албанца".

"Последњих две године медији под контролом Сороса су имали задатак да нас оцрне и представе као антиалбанце, како би албанске странке биле доведене у непријатну ситуацију ако ступе у коалицију са нама", рекао је Груевски.

Главни политички опонент Груевског, Зоран Заев који са највећом албанском странком ДУИ Алија Ахметија преговара о формирању владе, већ има условну подршку две мање албанске странке, Беса и Алијанса за Албанце.

У случају да постигне споразум са албанским странкама Заев би имао потребну парламентарну већину за формирање владе.

ДУИ, Беса, Алијанса за Албанце су као услов за било какву коалицију поставиле прихватање платформе којом се тражи двојезичност на територији целе Македоније, равномерна расподела буџета, интеграција у ЕУ и НАТО и продужавање рада Специјалног тужилаштва за прислушкиване разговоре.

Ванредни парламентарни избори у Македонији су одржани пре два месеца, 11. децембра, конституисан је парламент, али није изабран мандатар јер нема парламентарне већине и лидер ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски у првом покушају за 20 дана није успео да потврди коалицију с ДУИ.

Председник Македоније Ђорђе Иванов рекао је да ће мандат за формирање владе поверити странци или коалицији која направи парламентарну већину од 61 посланика, што ниједна од две највеће македонске партије, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, не може да уради без 10 посланика странке Алија Ахметија.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер