четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ники Хејли: Палестинци нису земља чланица УН, нити било каква држава уопште и САД ће наставити то да истиче
Хроника

Ники Хејли: Палестинци нису земља чланица УН, нити било каква држава уопште и САД ће наставити то да истиче

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. октобар 2018.

Сједињење Америчке Државе не признају Палестину као државу, рекли су изасланици те земље противећи се потезу Генералне скупштине УН да ојача њен статус.

"Палестинци нису земља чланица УН, нити било какава држава уопште. САД ће наставити то да истичу у нашим изјавама на УН догађајима које предводе Палестинци", рекла је синоћ америчка амбасадорка у УН Ники Хејли, након што је Генерална скупштина УН поставила Палестинску управу да предводи групу од 134 земље познату под именом Група 77.

Да би се то постигло Палестина која има статус државе нечланице у УН мора привремено да добије додатна права, наводе израелски медији.

"Данашње грешке УН подривају изгледе за мир охрабривањем илузије коју имају неки палестински лидери да они могу да остварују своје циљеве без директних мировних преговора. У ствари данашње гласање уопште не помаже палестинском народу", рекла је Хејли.

Њен кабинет је додао да САД не признају плестинску државу, нити је таква држава примљена као чланица УН и да не верују да су Палестинци квалификовани да буду примљени као земља чланица у светско тело.

Заменик америчке амбасадорке у УН Џонатан Коен рекао је Генералној скупштини да планира да подсети УН да Палестинци нису достигли државност.

Његова изјава је у складу са ставом САД да би Палестину требало признати тек након постизања споразума о окончању израелско-палестинског сукоба.

Генерална скупштина Уједињених нација изгласала је 29. новембра 2012. године двотрећинском већином унапређење статуса Палестине од ентитета посматрача у државу посматрача нечланицу.

Против резолуције да Палестина добије статус државе нечланице посматрача без права гласа изјаснили су се Израел, САД, Канада, Чешка, Панама и четири пацифичке земље Маршалска Острва, Микронезија, Науру и Палау, које иначе подржавају јеврејску државу и САД у УН.

Коен је подсетио да су се САД дуго противиле унапређењу палестинског статуса УН и да су гласале против поменуте резолуције, као и приступања споразумима чији су САД потписници.

"То је зато што, као што смо рекли, САД не признају да постоји држава Палестина и ми не сматрамо да смо у споразумском односу с државом Палестином", рекао је Коен, додавши да су САД годинама биле посвећене постизању свеобухватног краја израелско-палестинског сукоба и да је циљ те земље и данас да се мир који обе стране заслужују постигне директним преговорима.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер