петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ”Независне новине”: Споразум о Царинској унији ће бити потписан у наредних шест месеци
Хроника

”Независне новине”: Споразум о Царинској унији ће бити потписан у наредних шест месеци

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. март 2017.

БАЊАЛУКА - Царинска унија или јединствен економски простор земаља Западног Балкана могао би заживети за отприлике шест месеци, а већ на предстојећем сајму у Мостару вероватно ће бити потписан споразум којим би се земље чланице обавезале да у том смеру почну с усклађивањем процедура и докумената, пишу бањалучке Независне новине.

Царинска унија држава Западног Балкана, Србије, БиХ, Црне Горе, Македоније, Косова* и Албаније била је тема прошлонедељног састанка премијера у Сарајеву у оквиру припремног састанка за самити лидера тих земаља и ЕУ, који ће бити одржан у Трсту, јула ове године.

Тим поводом јуче је у Београду одржан састанак представника Спољнотрговинске коморе БиХ и Привредне коморе Србије, на којем је договорено да се крене у комуникацију и с осталим коморама, како би тај процес јединственог тржишта што пре заживео у пракси.

С обзиром на то да царинска унија у оквиру ЦЕФТА већ практично постоји, земље Западног Балкана у наредном периоду радиће на томе да, рецимо, фитосанитарни сертификат из Бањалуке вреди у свим земљама или да привредник из Скопља без икаквих перипетија и проблема може да ради у Сарајеву.

Такође, документација потребна за транспорт робе била би сведена на минимум, а циљ је да роба практично без икаквог задржавања на границама пролази кроз регион, што наравно за собом повлачи већу мобилност људи, запосленост, инвестиције...

"То је могуће. Верујем да за шест месеци можемо завршити тај посао. План је да то једноставно буде тржиште у којем би се као у једној држави радило, трговало. Иницијатива је политички усклађена и након потписаног споразума надлежна министарства требала би да дају зелено светло да се крене у то и почну усклађивати здравствени и сваки други сертификати", рекао је Немања Васић, потпредседник Спољнотрговинске коморе БиХ.

Иако од саме најаве од пре неколико месеци стварање тзв. царинске уније делује као утопија, изгледа да се у пракси, ипак, нешто дешава, а из разговора с људима директно укљученим у тај процес може се закључити да је засад ЕУ највише заинтересована да помогне и, како рече један од саговорника, "ЕУ ће то сигурно изгурати".

"Очигледно је да се нешто на брзину дешава око Западног Балкана. Вероватно се ради на томе да од овог простора праве малу ЕУ и у том контексту то би било добро због већег тржишта. Ако ми имамо предузеће у БиХ које може да рачуна на тржиште од 15 или 20 милиона људи то је добра ствар", рекао је Горан Радивојац, професор Економског факултета у Бањалуци.

Током послова на стварању јединственог тржишта сигурно је да ће се појавити велики проблеми, као што су судбине споразума које БиХ има с Турском или Србија с Русијом, а и поједине земље ће калкулисати јер није свима у интересу да се тржишта отворе на тај начин.

На јединственом тржишту, тренутно, највише инсистира Србија, чији је премијер Александар Вучић на састанку премијера земаља Западног Балкана и предложио формирање уније, износећи податке да се ради о 20 милиона потрошача, што би могло да створи нових око 80.000 радних места.

"Царинска унија би била квалитативни искорак зато што се она не би односила само на регулисање трговине у оквиру ове интеграције, него и трговину с осталим, трећим земљама", рекао је недавно Предраг Бијелић, професор Економског факултета у Београду и саветник при СТО.

(Танјуг)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер