четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Незапосленост у САД и даље расте
Хроника

Незапосленост у САД и даље расте

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. август 2010.

Нови подаци о незапослености уследили су након ранијих извештаја који су разочарали инвеститоре, укључујући онај који указује да се амерички трговински дефицит погоршава.

Број захтева за надокнаду незапосленима у САД порастао је прошле недеље на највиши ниво у готово шест месеци, што је доказ да се тржиште радних места не опоравља тако брзо како су се економисти надали.

Данашњи извештај Секретаријата за рад указује да је број људи који траже надокнаду за незапослене порастао за 2000 и да сада у земљи има укупно 484 хиљаде људи без посла.

Економисти наводе да је спор и неуравнотежен опоравак тржишта радних места негативно утицао на куповину на мало, која покреће највећи део америчких економских активности. Слаба потрошња успорава свеукупни економски опоравак и раст.

Нови подаци о незапослености уследили су након ранијих извештаја који су разочарали инвеститоре, укључујући онај који указује да се амерички трговински дефицит погоршава.

Амерички председник Барак Обама је рекао да његова администрација чини све што може да подстакне економски опоравак, али да је до тога, како се изразио, "још дуг пут".

Американци неће да раде тешке послове

Американци су веома оштро подељени у погледу илегалне имиграције. Конзервативци критикују Обамину администрацију због блокаде контроверзног закона у Аризони за идентификацију и депортацију илегалних усељеника. Критичари кажу да илегалци отимају Американцима радна места. Али многи амерички фармери имају другачије мишљење и кажу да за прикупљање летине могу да се ослоне само на илегалне имигранте.

У сезони тиквица, у Вирџинији, латиноамерички радници беру, перу и пакују то поврће за транспорт до самоуслуга дуж источне обале. Као генерације пре њих, у Америку су дошли у потрази за послом - многи од њих илегално, као овај човек кога ћемо звати Мартинез.

"Дошао сам ради боље будућности. Али много се напатимо да бисмо прешли границу", каже Мартинез.

Он каже да је данима пешке ходао преко пустиње у пратњи трафикера коме је платио две хиљаде долара.

Лорето Вентура је надзорник ових радника. Сада је амерички држављанин, али је и сам пре 30 година био илегалац.

"Пролазе кроз све и свашта, плаћају много да би дошли овамо, ризикујући и живот ради посла. А ово је тежак рад", каже Вентура.

Читавог дана повијених леђа беру поврће и носе тешке гајбице. Дани су дуги, а рад напоран. Од приближно милион пољопривредних радника у Америци већина су имигранти, а четвртина до половине њих су илегалци.

Држава има програм који омогућава фармерима да легално запошљавају гостујуће раднике. Али фармери, као овај који је желео да остане анониман, кажу да је бирократија ужасна.

"Сви фармери које знам желели би да користе тај програм. Али он је ужасан, компликован и скуп, а радници понекад и не дођу. Дође време жетве, радници се не појаве, а штета је ваша", каже тај фармер.

Он каже да је покушавао да упосли Американце, али да нема довољно оних који хоће и могу да раде.

"У ствари, нико не подиже децу да буду радници на фарми", каже он.

Али Џек Мартин, из Федерације за реформу америчке имиграције каже да то није читава прича.

"Истина је да родитељи желе боље за своју децу од рада на фарми. Али има много незапослених који би волели да могу да живе од рада у пољопривреди", истиче Мартин.

Он каже да су зараде, бенефиције и услови рада у пољопривреди и даље лоши због сталног прилива илегалних имиграната. Он признаје да је упошљавање легалних гостујућих радника скупо.

"Истина је да је то скупље од упошљавања илегалних имиграната, са лажним документима, јер амерички радници уживају разне заштите. Фармери морају најпре да упосле америчке раднике, ако их има, али и страни радници имају заштиту", каже Мартин.

Закон за поједностављивање тог програма запео је у Конгресу. У међувремену, фармере све више забрињавају оштре мере против илегалаца. Они кажу да ће без радника приноси воћа и поврћа иструлети на пољима, што би могло да доведе до пропадања и самих фарми.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер