четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нереди у Летонији
Хроника

Нереди у Летонији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. јануар 2009.

На стотине младих уништавало је у уторак аутомобиле, разбијало излоге и пљачкало продавнице у летонској престоници Риги, након што су се мирни антивладини протести претворили у уличне нереде.

Нереди попут данашњих, после протеста на којем се окупило на хиљаде људи тражећи превремене изборе, на улицама Риге нису виђени од распада Совјетског Савеза 1991. године.

После мирног протеста неколико стотина учесника упутило се ка згради парламента, а појединци су покушали и силом да уђу у зграду у чему су их спречиле полицијске јединице за разбијање демонстрација.

Након што је полиција успоставила контролу око зграде парламента, већа група демонстраната упутила се у центар града, успут разбијајући излоге и прозоре коцкама из калдрме. Разбијени су прозори на згради министарства финансија и другом зградама, а опљачкане две пpодавнице алкохолних пића и цигарета.

Демонстранти су успут преврнули и даскама и палицама разбили један полицијски комби и једна патролна кола.

Нереди су утихнули тек после три сата, након што је полиција са појачањима и уз помоћ сузавца успела да потисне демонстранте.

Полиција је саопштила да је приведено 126 учесника нереда и да су у насиљу повређена три полицајца и петоро демонстраната. Многи Летонци желе политичке промене у земљи чија је привреда, својевремено са највећом стопом раста у Европској унији, доживела такав суноврат да су власти од Међународног монетарног фонда морале да узму зајам од 7,5 милијарди евра.

Данашњи миран антивладин протест у Риги, на којем су певане патриотске песме, наликовао је протестима из 2007. године због којих је тадашњи премијер морао да поднесе оставку.

Тадашње четири странке владајуће коалиције остале су, међутим, и после оставке премијера на власти, а организатори данашњег скупа оптужили су те странке и премијера Иварса Годманиса да су упропастили земљу.

"Од председника захтевамо само једно: Распишите превремене изборе и распустите парламент", поручио је окупљенима на тргу у центру старог града бивши шеф дипломатије, а сада посланик опозиције Артис Пабрикс.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер