четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Рашић: Признавање докумената Приштине је дефакто признање „Косова“. То значи постепено гашење свих институција Србије на КиМ, а истовремено обмањивање грађана флоскулама „таблице КМ остају“, „нема предаје“, итд.
Хроника

Ненад Рашић: Признавање докумената Приштине је дефакто признање „Косова“. То значи постепено гашење свих институција Србије на КиМ, а истовремено обмањивање грађана флоскулама „таблице КМ остају“, „нема предаје“, итд.

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. април 2023.

Министар за заједнице и повратак у Влади Косова Ненад Рашић оценио је да се "у другој тачки европског споразума о нормализацији односа Косова и Србије помиње признавање докумената" и додао да не може да нађе други назив за то осим да је то "дефакто признање" Косова.

„Ако то није дефакто признање, онда ја не знам шта је. Шта још треба да се деси, ако сте ви интегрисали све… Како је могуће да ви признајете документа ваше јужне покрајине? А шта је то, како се то назива, ако не признањем“, рекао је Рашић у интервјуу за данашњи лист Нова.

Према његовим речима, то представља постепено гашење свих институција Србије на Косову, које је почело одавно са судством и полицијом.

„Значи постепено гашење свих институција, а времено обмањивање грађана и флоскуле типа ‘таблице КМ остају’, ‘нема предаје’ и тако даље. Имате два начина на који Београд ‘оперише’. Први је онај тихи, у суштини је све урађено шта се од њих тражило. А други је накнадно обмањивање грађана“, рекао је Рашић.

Упитан шта би Београд могао да уради по питању уласка Косова у УН, Рашић сматра да Србију нико неће питати да ли даје сагласност за то.

Он је навео да на Споразум о нормализацији односа гледа из угла локалних Срба, односно како могу да заштите своја права и да је због тога подржао и споразум и сам концепт договора.

„Подсетићу вас да стално тензије и проблеме, због којих долази до нових расељавања Срба с Косова. Зато је сваки овакав договор за нас добар“, рекао је Рашић.

Говорећи о формирању Заједнице српских општина, указао је да би, ако се гледа анекс споразума из Охрида, Влада Косова до 18. априла требало да има бар предлог како би самоуправа Срба на Косову требало да изгледа. „Колико знам, постоји неких петнаестак предлога ЕУ да се то уклопи у законски оквир Косова, а реализација треба да почне када дође до потписивања целокупног споразума“, казао је Рашић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер