четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Радичевић: Немци француским службама не верују
Хроника

Ненад Радичевић: Немци француским службама не верују

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. новембар 2015.

Франкфурт, Хајделберг – Терористички напади у Паризу, као и потоња претња од терористичких напада у Хановеру, довели су до тога да се безмало 60 одсто испитаних грађана Немачке прибојава да би у Немачкој могло да дође до терористичких напада као у Француској. У тој ситуацији медији, коментатори и стручњаци за безбедност све више се питају зашто и даље не постоји ефикасна сарадња између обавештајних и безбедносних служби држава чланица Европске уније.

Део одговора на то питање могао се наслутити прошлог петка када су се у Бриселу састали министри унутрашњих послова ЕУ где је немачки министар Томас де Мезијер одбацио идеју Европске комисије да се зарад ефикасније борбе против тероризма успостави европска обавештајна агенција.

Узрок лоше сарадње, бар судећи према свему што се сазнало након наводних претњи терористичким нападом у Хановеру, лежи у недовољном поверењу међу службама држава чланица ЕУ. Штавише, поједине земље не верују информацијама служби других земаља, док су поједине земље исувише опрезне у дељењу информација, па је тако било могуће да се нападачи у Паризу годинама кроз неколико земаља ЕУ крећу и бораве и да не буде спречен њихов напад, иако су неки од њих већ показивали знаке склоности радикализму.

Иако немачка полиција није пронашла ни експлозив, нити је некога ухапсила као осумњиченог, немачки медији су минулих дана објавили сазнања да претпрошлог уторка није без разлога отказана фудбалска утакмица репрезентације Немачке и Холандије и евакуисан стадион на којем је међу 49.000 гледалаца требало да буде и немачка канцеларка Ангела Меркел као и пола немачке владе.

Према сазнањима „Хановерише алгемајне цајтунга”, француске безбедносне службе су јавиле немачким колегама да петочлана група на чијем челу је један држављанин Немачке припрема пет бомбашких напада, и то три на стадиону, а два на аутобуској и железничкој станици у центру Хановера. Немачки таблоид „Билд” тврди и да је имао увид у дојаву коју су Французи послали Немцима, при чему је дојава садржала чак и имена наводних нападача за које немачке службе нису знале.

И поверљиви извор „Франкфуртер алгемајне цајтунга” је изнео иста сазнања, али засад нико нема објашњење како то да баш никаква назнака претње није пронађена, иако немачке службе и даље истражују под претпоставком да ова наводна немачка терористичка ћелија заиста постоји.

Оно што је евидентно јесте чињеница да званични Берлин не верује у потпуности обавештајним проценама Париза, при чему ове две водеће престонице ЕУ имају поприлично различит приступ питању безбедности и правде. Док су за Французе контрола података и складиштење информација о комуникацијама свих грађана прихватљиви баш као и то да осумњичени за тероризам не би требало да уживају сва грађанска права, Немци имају делом другачији став. Међутим, уколико желе да одрже шенгенску зону као једно од највећих достигнућа ЕУ, све чланице ЕУ мораће хитно да направе неки компромис. У супротном, упозоравају бројни аналитичари, следи распад ЕУ.

(Политика)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер