уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Константиновић: ДС се не залаже за двопартизам
Хроника

Ненад Константиновић: ДС се не залаже за двопартизам

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2011.

Демократска странка никада није предлагала увођење већинског изборног система који не би погодовао малим партијама, већ се залаже за персонални пропорционални изборни систем, изјавио је председник Административног одбора Скупштине Србије и функционер ДС Ненад Константиновић.

„Нисмо предложили и не предлажемо изборни систем који би сигурно погодовао двопартијском систему. Сматрамо да је вишепартијски систем за Србију у овом тренутку најбољи. Ми смо за персонални пропорционални систем”, истакао је Константиновић у интервјуу Танјугу.

Он је објаснио да би у оквиру тог изборног система грађани на изборима гласали за појединца, а не за партију, а посланичко место у републичком парламенту би добио кандидат са највећим бројем гласова, чиме би био отклоњен проблем да страначки врх одређује ко ће бити посланик.

Константиновић је подсетио да је председник Србије и лидер ДС Борис Тадић пре годину дана иницирао промену политичког система и уставне промене, па самим тим и промену изборног система, из једног разлога - учвршћивања везе између грађана и изабраних.

„Ми сада имамо ситуацију да посланици и одборници више одговарају врховима политичких странака него грађанима који су их бирали. ДС сматра да то треба променити и да треба да постоји директна и јасна веза између бирача и посланика”, истакао је Константиновић и додао да би то могло да се постигне променом изборног система.

Константиновић је мишљења да је промена изборних закона ефикаснији и бржи начин за промену изборног система него промена Устава Србије, наводећи да измене највишег правног акта захтевају озбиљну расправу, али и политичку већину, која подразумева подршку и странака опозиције.

„Ако се иде у промену Устава, онда није добро мењати само један члан и само број посланика, већ обухватити све оно што сматрамо да треба да се промени. Постоје одређене нелогичности и контрадикторности и све би то требало изменити том приликом, и бланко оставке и број посланика”, навео је Константиновић.

Константиновић иницијативу напредњака за промену Устава Србије ради смањења броја посланика сматра непромишљеном и у потпуности неаргументованом и необразложеном.

Он је напоменуо да до сада нико није дао дефинитиван и образложен одговор на питање колико посланика треба да има српски парламент и додао да и у Европи за то не постоји стандард.

Србија, према Константиновићевом мишљењу, треба да пронађе оптималан број, а да при томе води рачуна да мора имати посланике из две аутономне покрајине, као и из 180 општина, што није постигнуто чисто пропорционалним системом.

Кључна ствар, сматра Константиновић, јесте и укидање бланко оставки, које „де факто” постоје, иако нису прописане никаквим законом.

„Посланик је, према Уставу Србије, слободан да својом вољом стави на располагање мандат странци. Та уставна одредба се практично извитоперила и претворила у некакве бланко оставке, које законски не постоје. Да би то променили морамо или да променимо Устав или оно што је брже, ефикасније и много реалније да може да се деси у скорије време, а то је измена изборног закона”, објаснио је Константиновић.

Председник Административног одбора је истакао да у актуелном сазиву републичког парламента ниједном посланику против његове воље није одузет мандат, на шта је, како је казао, поносан.

„Бланко оставке у последње три године нису у пракси коришћене или нису имале никаквог ефекта. То је важно нагласити због процеса придруживања ЕУ, јер је то била једна од замерки Европске комисије. Добра је околност што се та могућност никада није искористила или реализовала”, истакао је Константиновић.

Константиновић је, поводом најављене реконструкције Владе Србије, мишљења да је за Србију оптимално да има 15 министарстава.

„Разговори трају, а какав ће епилог бити то ћемо видети. Имамо још годину и по дана до избора или мање па се може поставити и питање да ли је то сада и најефикасније. Треба измерити да ли би то било ефикасније”, рекао је Константиновић и додао да смањење броја министарстава не зависи само од ДС, већи и од коалиционих партнера.

Међутим, Константиновић је указао да Србија има мањак људи који би се бавили процесом европских интеграција, што је такође била замерка ЕК, а што је супротно жељи за смењењем администрације.

Управо ефикасност у процесу приближавања ЕУ, према Константиновићевом мишљењу, треба да буде параметар за смањење администрације.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер