четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Хаџи Маричић о протестима: После онако тешких увреда према професорима, лекарима, учитељима, уметницима - с влашћу нема дијалога; Постоји политичка класа која влада 30 година, која живи од нас и ништа друго не зна да ради
Хроника

Ненад Хаџи Маричић о протестима: После онако тешких увреда према професорима, лекарима, учитељима, уметницима - с влашћу нема дијалога; Постоји политичка класа која влада 30 година, која живи од нас и ништа друго не зна да ради

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. мај 2019.

Глумац и један од вођа протеста "Један од пет милиона" Ненад Хаџи Маричић каже да је важно да опозиција и народ стварају она тела која ће разговарати са међународним институцијама, јер, како истиче, с влашћу нема дијалога након изречених тешких увреда према људима који су стуб ове државе - професорима, лекарима, учитељима, уметницима...

Ускоро ће бити обележено шест месеци од почетка грађанских протеста "Један од пет милиона". Подаци говоре да је последњих недеља број учесника драстично мањи у односу на време када су протестне шетње почеле.

Ненад Хаџи Маричић, глумац, од почетка је ангажован у овим протестима и убеђен је, упркос чињеници да је мање људи, да они неће стати.

"Ових дана јесте негде и време да се сумира, то не значи да треба да се стане, и не мислим да ово престаје. Напротив, мислим да смо ове зиме и пролећа успели да пробудимо народ, да се сви тргнемо из летаргије", каже Хаџи Маричић гостујући у Дану уживо.

Мислим да морамо да се погледамо у очи и да схватимо колику ми (грађани) одговорност имамо у свему овоме, навео је, додајући да "морамо да видимо себе у политичком систему".

Хаџи Маричић наводи да постоји једна политичка класа која влада 30 година, "која живи од нас и ништа друго не зна да ради" и оцењује да као таква нема реалан поглед на свет.

"Својим политичким апстинирањем дозвољавамо да се ствара један систем у ком се обезвређује лекарска професија, професија учитеља, наставника, професора и да млади не виде у таквом систему наду, да не знају како се борити с тим осим да спакују кофере".

Говорећи о протестима, наводи да су млади, с којима је у котакту, о њима променили свест, и тврди да они сада, после неколико месеци, виде да је политички активизам важан. Подсетио је да су 13. априла, на велики протест, неки људи долазили пешке, да би дали и симболички допринос скупу.

На почетку протеста говорили смо - да ли ће ово потрајати и месец дана, али ово траје, и у суботу ће бити, сигуран сам, сасвим довољно људи да можемо да кажемо - ово већ траје шест месеци, навео је гост Дана уживо.

"Ови протести, чак и да стану, они су се створили у свести грађана", наглашава Хаџи Маричић који је сигуран у то да неће стати. "Видећете на јесен..." Наводи да још има разлога да се излази на улице, "јер разлози нису престали".

Истиче да је важно што народ на достојанствен начин и без икаквог насиља и рушења, протестује. "На улицама су професори, лекари, учитељи - један пристојан свет који пет месеци није згазио један цвет".

Хаџи Маричић каже да су људи на протесте изашли зато што више нису желели да ћуте. Додао је да су пре тога, о лошим стварима које су се дешавале, комуницирали само на друштвеним мрежама.

Додаје да пре тога "нисмо могли да видимо седам година опозиционе представнике".

Говорећи о делу демонстраната који је помало, како каже, изгубио поверење, наводи да су томе допринела нека обећања типа - да до Васкрса неће бити председника на том месту, да ће се све завршити 13. априла...

Били смо у многим градовима, чули како људи размишљају, било је различитих идеја, било је оних који су за радикализацију, каже гост Н1 који истиче да је окупљен, ипак, неки фин свет који то не жели.

Осврнуо се и на то како је на све реаговала власт.

"Да ли је било одговора власти? Јесте. Названи смо фашистичком бандом. То је био одговор власти. Подсетићу вас на скуп који се десио у Сава центру, где је председник Републике, свих грађана, назвао све учеснике протеста фашистичком бандом. То је био њихов одговор. Ја мислим да после тога, апсолутно нема никаквог разлога за дијалог", нагласио је Хаџи Маричић.

Упитан шта је следећи корак, гост Н1 каже да је ово "једна од година". "Борба се састоји од битака, ово је први корак када се народ пробудио и подигао свој глас. То је први корак. Ми ако заменимо само ову власт - ми ништа нисмо урадили. Ми морамо да схватимо да у демократској држави морамо да учествујемо сви, и да није велики проблем... Наш највећи проблем је био, до сада, страх".

Наводи да оно што је важно је да опозиција и народ створе тела која ће разговарати са међународним институцијама. "Јер са влашћу нема дијалога, након тако тешких увреда према људима који су стуб ове државе - професори, лекари, учитељи, уметници..."

Хаџи Маричић додаје да "немамо одговор на то што немамо скупштину" и да је време да почне да се говори о томе... Оно што сањамо сви је да коначно имамо праву демократију, каже гост Н1, оцењујући да је оно што имамо квази демократија у којој грађанин сматра да је довољно да на четири године заокружи неко име, да би испунио своју политичку обавезу.

"Моја мисао је да се удружујемо у форуме, да са Твитера, Фејсбука, направимо синтезу онога што је окупљање на улицама и што су јавне дебате, јер ми њих немамо... Нешто што би био одговор на недостатак скупштине, а тренутно је немамо - а то је темељ државе", закључио је Ненад Хаџи Маричић. 

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер