петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Чанак: Војводина не може да буде укинута вољом Србије јер је већ била аутономна покрајина када је постала њен део 1945. године
Хроника

Ненад Чанак: Војводина не може да буде укинута вољом Србије јер је већ била аутономна покрајина када је постала њен део 1945. године

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јул 2016.

 Нови Сад -- Лидер ЛСВ Ненад Чанак каже да је данас велики дан за Војводину која је 30. и 31. јула 1945. створила аутономију и као аутономна покрајина ушла у састав Србије.

Чанак је у саопштењу поводом те годишњице, истакао да се при промени Устава Србије Војводини мора гарантовати пуна аутономија која подразумева извршну, законодавну и судску власт.

Он је истакао да је "то велики и изузетно значајан датум у историји Војводине и њене аутономије поникле на антифашизму и модерном, наднационалном концепту".

Оценио је да је управо тај концепт Војводине "данас изложен и биће изложен" покушајима ревизије не би ли аутономија била деградирана или чак у екстремнијој варијанти укинута, "а с њом и свака друга специфичност Војводине, све док на крају не нестане и њено име".

Чанак је подсетио да је одлуке Војводине из 1945. године потврдила и тадашња Скупштина Југославије.

"Аутономија Војводине јесте историјска чињеница. Као што је чињеница и то да је аутономија Војводине конституисана тако да се она не може укидати вољом републичке власти јер је Војводина као аутономија ушла у састав Србије и тако постала њен конституент", рекао је он.

Он је поручио да је у темеље војвођанске аутономије уграђен и антифашизам, додавши да је управо на антифашистичким вредностима изграђена и модерна Европа којој Србија данас тежи.

Додао је да ће промена Устава Србије на путу ка Европској унији бити велика прилика да се "коначно и трајно" уваже све специфичности Војводине и да јој се гарантује пуна аутономија какву је и имала када је била један од најразвијенијих делова некадашње Југославије.

Према његовим речима, то подразумева извршну, законодавну и судску власт, право на имовину и сопствене приходе.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер