субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Чанак: Децентрализација није могућа по новом Уставу
Хроника

Ненад Чанак: Децентрализација није могућа по новом Уставу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јул 2010.

Нови Сад - Лига социјалдемократа Војводине сутра обележава две деценије постојања. Првих десет година била је жестока опозиција, а у другој деценији углавном власт. Председник странке Ненад Чанак у разговору за „Блиц“ каже да „није задовољан резултатима“.

- Наравно да сам незадовољан. Али, како бити задовољан стварима које су постигнуте у условима када Лига није успела никада да преузме одговорност у своје руке за спровођење политичког концепта.

Ни по новом Статуту Војводина нема законодавну, извршну и судску власт, иако се веровало да ваши посланици у Скупштини Србије то могли да испослују. Шта вас је у томе спречило?

- Једноставно није могло због тога што наши коалициони партнери нису могли да издрже степен децентрализације Србије у мери у којој ми мислимо да она треба да постоји. Лига се залаже за законодавну, судску и извршну власт, право на имовину и изворне приходе аутономне покрајине гарантоване Уставом. Управо тај део се врло често заборавља - гарантовано Уставом! Од уставних гаранција аутономије Војводине практично не постоји ништа, јер ова уставна одредба о седам посто буџета Србије је у великој мери заобиђена и истумачена на начин који је потпуно у супротности са словом и духом закона.

Шта сте успели да реализујете од свог програма?

Једино за шта се ЛСВ залагала, а то су застава, грб, Војвођанска академија наука и слично, ствари су које су елементарно заживеле од аутономије Војводине. И управо је то доказ да се још није раскинуло са централистичким духом режима Слободана Милошевића и да нам предстоји тешка и компликована борба са оним што је у Милошевићево време представљено као вредност.

Хоће ли Скупштина Србије у овом сазиву ставити на дневни ред законе о имовини и финансирању покрајине?

- Прошле године смо добили најдубља уверавања да ће се то догодити до фебруара ове године. То се није догодило. Надам се да ћемо чим почне јесење заседање Народне скупштине моћи да подсетимо наше коалиционе партнере на обећања и да ћемо успети да на томе нешто урадимо.

Кад би Србија могла да започне процес децентрализације будући да сте председник Националног савета за децентрализацију?

- Сасвим сигурно суштински процес децентрализације неће бити могућ до доношења новог устава Републике Србије. По овом Уставу то је немогуће. Дакле, потребне су корените промене у друштву, а период који је пред нама до тада практично треба да послужи за истраживање алтернатива, могућности, разних верзија и концепта по којима ту децентрализацију треба направити.

Тражили сте забрану неких странака и били велики критичар СПС, сада подржавате владу чији је заменик уједно и лидер СПС. Значи ли то да се нешто међу вашим странкама променило?

- Апсолутно не. Лига је октобра 2000. године тражила забрану Српске радикалне странке, СПС, ЈУЛ-а и још неких ултранационалистичких странака. Пошто за то није добила подршку у тада владајућој коалицији ДОС, ми смо практично дошли у ситуацију да бивамо стално прегласавани. Што се тиче данашње улоге СПС-а, ми смо у коалиционим односима са Демократском странком. И подржали смо владу која је формирана са ДС на централном месту. Због парламентарне математике није било могуће саставити владу без СПС, а да смо дозволили да се та влада не састави тиме бисмо практично гурнули Србију у руке Томиславу Николићу, Илић магистар Велимиру, Коштуници доктор Војиславу и истом том СПС-у. Па онда, ако је требало бирати шта да се ради, изабрали смо мање зло, за шта и данас не тврдимо да је добро, јер никада нисмо приметили да је Социјалистичка партија Србије, некаквим прогласом или нечим таквим, заиста раскинула са политиком Слободана Милошевића.

Шта замерате влади коју подржавате, који су то скандали министра Томице Милосављевића о којима сте протеклих дана јавно говорили?

- Знате како. Да је неко сам анђео, када је у четири владе министар наталожи се проблема са којима се мора суочити. Не може министар здравства да о аферама мафије у белим мантилима и слично сазнаје из новина. Неукусно је да министар здравља једну мање-више рутинску операцију обавља у иностранству. Када је он лично у питању, немајући поверење ни у једну здравствену институцију у земљи у којој је министар. Дуг је низ примера. Оно што највише замерамо влади, апсолутно, то је спорост у преношењу надлежности АП Војводини и спорост у дефинисању начина финансирања ингеренција АП Војводине.

Да ли се у Србији одустало од лустрације?

- Никада није касно за лустрацију! Остао сам против потписивања декларације о помирењу са СПС. Ми се нисмо свађали са СПС, већ су они нас хапсили и убијали, а од земље у којој живимо направили су кланицу. Такве се ствари не смеју заборавити. Лопов или криминалац не може само да каже да од данас више неће да прави злочине, већ мора и да буде кажњен за злочине које је починио.

Хашки трибунал срамота за Србију

Председник ЛСВ Ненад Чанак истакао је да је највећа срамота за Србију то што је морао да се оснива Хашки трибунал, образложивши „да смо сами морали да судимо злочинцима у нашим редовима“.

- И ми се надамо да ће Србија коначно бити држава у којој ћемо остварити наше циљеве: пуну аутономију Војводине и сигурност наших грађана без обзира на њихову националну и верску припадност - рекао је Чанак.

Борис Тадић: Наставићемо дијалог о аутономији Војводине

Наставићемо дијалог о аутономији Војводине кроз процес регионализације који нам предстоји. То питање је комплексно и морамо водити рачуна о свему што оно подразумева, рекао је председник Србије Борис Тадић прексиноћ на свечаној академији поводом двадесетогодишњице оснивања Лиге социјалдемократа Војводине у Новом Саду.

- Демократска странка ће наставити сарадњу са ЛСВ, која нам је природни политички партнер, без обзира што немамо идентично мишљење о аутономији Војводине. Србија мора градити мостове са другим народима у региону. Али мора градити и оне праве, какав тренутно ниче код Бешке - рекао је Тадић, истакавши важност аутопута до Мађарске и оценивши да ће та саобраћајница пружити грађанима Војводине нове перспективе у развоју.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер