субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немања Рујевић: Медији у Немачкој о Србији пишу као о земљи купљених диплома
Хроника

Немања Рујевић: Медији у Немачкој о Србији пишу као о земљи купљених диплома

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. новембар 2019.

 Новинар Дојче велеа Немања Рујевић изјавио је за Н1 да је оцена Одбора за професионану етику Унивезитета у Београду да је докторат министра финансија Синише Малог плагијат, у Немачкој пропраћена кроз пар краћих вести, али да се током пет година саге о докторату Малог, о Србији писало као о земљи купљених диплома.

 "Магазин 'Штерн' је писао овако: 'Плагијати, фантомске дипломе и несвршени студенти. У Србији чак и политичка и академска врхушка гради каријере на основу лажних диплома, правосуђе не предузима ништа против тога", навео је Рујевић.

Посебно је о случају Малог писао је и швајцарски "Нојер цирхер цајтунг", додао је Рујевић.

"Ево шта су они писали: 'Као министар зарађује свега 11.000 евра годишње, али плаћа 60.000 евра за школовање своје деце у једној америчкој школи у Београду, за један викенд у Риму је, према медијским извештајима, избројао 7.000 евра. Дакле, Мали негде има резерве, али у овој причи се не ради о новцу него о части, а у част се Мали слабије разуме него у новац.' Крај цитата", навео је новинар Дојче велеа.

Додао је да је изазовно публици у Немачкој, Аустрији и Швајцарској показати како људи у српској власти негирају очигледно, па чак и цртају мете онима који су на плагијат указали.

Подсетио је на случајеве плагијата политичара у Немачкој: бившег министра Карла Теодора цу Гутенберга и бивше министарке образовања Анет Шаван, који су због академске нечаститости поднели оставке.

Цу Гутенберг је, истакао је Рујевић, те 2011. године био "звезда у успону", али је у фебруару те године низ научника и новинара указао да је у свом докторату преузимао пасусе других аутора, без цитирања.

"Прва сазњања објављена су 16. фебруара 2011. Истог дана Цу Гутенберг одбацује оптужбе, два дана касније признаје да има грешака, три дана касније моли универзитет да му одузму докторат, седам дана касније ментор је признао пропусте, и три дана касније Цу Гутенберг је поднео оставку и извинио се", илустровао је Рујевић колико је врзо решен тај случај.

Подсетио је и да је Ангела Меркел у првој реакцији рекла да Цу Гутенберга није именовала на место министра као научника или доктора, већ да јој је било "важно како ради као савезни министар одбране, а ради одлично".

Таква реакција, приметио је Рујевић, може се поредити са скорашњим изјавама српских званичника о Малом, али је Меркел те 2011. увидела да такве изјаве у немачкој јавности не пролазе добро, те је, када је њена министарка Анете Шаван 2013. године одлазила са функције због плагијата, рекла да тешка срца прихвата њену оставку.

"Видећемо да ли ће и Вучић тешка срца да склони неке министре", закључио је Рујевић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер