петак, 13. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки трговински гигант пред стечајем
Хроника

Немачки трговински гигант пред стечајем

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јун 2009.

Да ли ће Аркандор отићи у стечај? Немачка влада је одбила пружање гаранција за кредит од 650 милиона евра, али и захтев за државни кредит у висини од 437 милиона евра којим би били подмирени текући трошкови.

Има ли још наде за спас Аркандора, једну од највећих трговачких и туристичких компанија Немачке и његових 50.000 запослених? Банке ће Аркандору одобрити кредит за реконструкцију предузећа, само ако Влада Немачке пружи гаранције. Влада, барем за сада, то не жели. Своју одлуку правдају коментаром да концепт Аркандора за излазак из постојеће кризе није уверљив. Портпарол Владе, Томас Штег, објашњава:

“Влада не схвата зашто би морала да пружа руку и преузима ризик када ни власници до сада нису нашли за сходно да дају јасан сигнал, како да преузму одговорност и предложе план за бољу будућност предузећа.”

Наде за Аркандор и његових 50.000 радника ипак и даље има. Влада пружа још једну шансу. Позвала је власнике компаније да у што краћем року побољшају свој концепт. Аркандор би могао бити спашен и продајом својих “Карстадт” трговина које би потом биле спојене са продавницама “Кауфхоф”, у власништву великог трговачког ланца “Метро”.

Преговори још трају, јер два немачка трговачка гиганта не могу да се усагласе око цене. Министар привреде, Карл Теодор цу Гутенберг поручује:

“Мислим да би најбоље била продаја. Тиме се отварају веће могућности за одржавањем радних места.”

Јавно се поставља питање да ли Немачка треба да помогне при спашавању Аркандора као што је то учинила у случају Опела. Државне кредите добијају само оне фирме које су у финансијске потешкоће запале због глобалне кризе и поремећених тржишних односа. Аркандор је, кажу, на климавим ногама стајао и пре кризе. Члан Одбора за финансијску политику немачког парламента, Албрехт каже:

“Правила су формулисана “црно на бело”. Стварност међутим није црно-бела, већ шарена. Било да се ради о Поршеу, Опелу или Аркандору, критеријуми ће бити проверавани за сваки случај појединачно.”

Не буде ли Аркандор имао конкретно решење за излазак из финансијске кризе до среде, биће приморан на стечај. Какво год крајње решење буде било, стечај, продаја или државни кредит, радници Аркандора мораће да рачунају са смањењем радних места.

Аркандор се већ годинама бори са великим дуговима, а они тренутно износе 2,6 милијарди евра. Овом проблему делом су допринеле веома високе кирије за трговачке куће, које годишње износе 350 милиона евра. Аркандор је једно од 1.200 немачких предузећа који су држави упутили захтев за доделу кредита и пружање кредитних гаранција.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер