четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки парламент признао геноцид над Јерменима; Турска повукла амбасадора из Немачке
Хроника

Немачки парламент признао геноцид над Јерменима; Турска повукла амбасадора из Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јун 2016.

Немачки парламент успио је да издржи притисак Владе Турске и одобри резолуцију која признаје да је турски масакр на Јерменима 1915. године био геноцид.

Резолуцију је одобрила велика већина посланика. Један глас је био "против", а један "уздржан". Дебата је иницирана колективним захтјевом владајуће парламентарне већине и странке Зелени. Захтјев се назива "Сјећање на геноцид над Јерменима и других хришћанских мањина 1915. и 1916."

Претходно је Турска изјавила да ће признање геноцида закомпликовати односе двије земље. Лист Тагешпигел јавио је да би Анкара могла да повуче свог амбасадора из Берлина.

Више од 1,5 милиона Јермена убијено је у Османском царству у периоду између 1915-1922. Геноцид су признале и осудиле многе земље свијета. Први је 1965. године то је урадио Уругвај, а затим још 28 земаља, међу којима су Русија, Француска, Белгија, Холандија, Аргентина, Пољска, Канада, Италија, Бразил и Ватикан. Геноцид Јермена признао је Европски парламент и Свјетски савјет цркава, а такође 44 од 50 држава САД.

Турска повукла амбасадора из Немачке

Турска је повукла амбасадора из Немачке након што је парламент те земље изгласао да су Турци починили геноцид над Јерменима 1915. године. 

Турски заменик премијера Башбакан Јардимкалари изјавио је да је Немачка усвајањем резолуције о злочину над Јерменима направила "историјску грешку".
Овакву одлуку Бундестага осудили су и друге званичници Турске.

Портпарол турске владајуће АКП Јасин Актај каже да је резолуција немачких посланика озбиљно нарушила односе између Берлина и Анкаре

Резолуцијом се убијање Јермена из 1915. године, које су починиле отоманске снаге, проглашава "геноцидом". 

Ројтерс преноси да је Актај то изјавио коментаришући у живом преносу на турској телевизији то што је немачки Бундестаг данас уз огромну већину гласова подржао резолуцију коју ова агенција назива симболичном. 

"Турска владајућа Партија правде и развоја планира да турском парламенту изнесе декларацију против овог гласања", навео је извор из ове странке Ројтерсу. 

Турски премијер Бинали Јилдрим осудио је усвајање резолуције као "ирационално" и "смешно" рекавши да то ставља на пробу пријатељство измедју партнера НАТО, преноси Ројтерс. 

"Волели би да Немачка не дозвољава тако ирационалне ствари. То је било нешто што се догадјало у ратним условима 1915. " рекао је он. 

Заменик премијера Нуман Куртумлуш оценио је да је немачка резолуција "историјска грешка" и што се тиче Анкаре "ништавна", а министар спољних послова Мевлут Чавушоглу рекао је да је "неодговорна и неутемељена."

Ердоган: Немачка резолуција озбиљно ће утицати на односе Немачке и Турске

Немачка резолуција о геноциду над Јерменима озбиљно ће се одразити на односе Берлина и Анкаре, изјавио је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган на прес-конференцији у Најробију током своје званичне посете Кенији.

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган

И други високи турски званичници осудили су резолуцију коју су немачки посланици раније данас усвојили готово једногласно, а којом се турски масакр над Јерменима из 1915. признаје као геноцид.

Турски званичници су резолуцију назвали озбиљном грешком уз оцену да то ставља односе две земље на пробу.

Турска сматра да убијање Јермена током Првог светског рата није био геноцид.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер