уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки министар економије и енергетике Петер Алтмајер: Србија остварује снажан напредак у областима привреде
Хроника

Немачки министар економије и енергетике Петер Алтмајер: Србија остварује снажан напредак у областима привреде

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. октобар 2019.

 Београд -- Немачки министар економије и енергетике Петер Алтмајер изјавио је да Србија остварује снажан напредак у областима привреде.

Он је истакао да наставак помирења измедју земаља Балкана и интензивирање регионалне сарадње представљају нека од кључних питања процеса приступања.

"Процес проширења убудуће ће се у још већој мери орјентисати према фактичком напретку у областима борбе против криминала и борбе против корупције. Али разговори обухватају и област добре владавине", рекао је Алтмајер у интервјуу за "Политику" уочи данашње посете Србији.

Упитан да ли Немачка рачуна на допринос који европске земље које нису чланице ЕУ могу да пруже како би позиција континента као целине била ојачана, Алтмајер каже да мора да се оспособи наша економија за дигитализацију.

"У овом глобалном свету у којем велика конкуренција потиче из Кине или из САД, то је могуће само путем сарадње са другим земљама и то, како унутар ЕУ, тако и са партнерским земљама изван ЕУ. Са снажнијим усмеравањем привредне политике на технологије будућности, за које се залаже председница Владе Ана Брнабић, Србија у региону предњачи као добар пример", рекао је он.

Говорећи о ризику да регион Западног Балкана потпадне под сферу неких других глобалних играча, Алтмајер је оценио да ЕУ мора да постане видљивија у региону и да интензивира већ постојеце инструменте сарадње измедју ЕУ и држава кандидата.

"Приближавање ЕУ притом за државе кандидате не значи и раскидање политичких, економских и културних односа са другим државама", рекао је саговорник Политике.

Како је закључио, прикључење земаља овог региона ЕУ морају да искористе обе стране и додао да је разочаран због одлуке Европског савета у погледу Северне Македоније и Албаније.

"У интересу је свих нас да целокупан Западни Балкан буде укључен у ЕУ", рекао је Алтмајер уочи посете Београду.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер