уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки медији: Хрватска влада је пала
Хроника

Немачки медији: Хрватска влада је пала

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2016.

Штампани медији у Немачкој и Швајцарској пишу да је хрватска влада пала и да је за то одговоран председник ХДЗ-а Томислав Карамарко.

"Томислав Карамарко је напрасно прекинуо један политички експеримент о чијем успеху већ одавно постоје поприличне дилеме", пише Франкфуртер алгемеине цајтунг. Лист подсећа и на то да је ова влада формирана након дугих превирања "неурачунљивог Моста".

Лист подсећа да коалиционог споразума између ХДЗ-а и Моста нема, те да исто тако нема ни праве интервенције премијера Тихомира Орешковића, који све време зависи од своја два заменика, односно потпредседника - Карамарка и лидера Моста Боже Петрова.

Дневник "Берлинер цајтунг" доноси коментар доброг познаваоца прилика на југоистоку Европе Норберта Мапеса-Нидика у којем се овај обрачунава с политичком елитом Хрватске, посебно с ХДЗ-ом.

"Узмите једну странку огрезлу у корупцију и премажите је националним бојама: то је тренутно на истоку Европе прилично сигуран концепт за успех. Да тај концепт у Хрватској није функционирао није знак за опуштање: ни корупције ни национализма у Хрватској не недостаје. Но ове обе невоље су у Хрватској до те мере повезане да понекад стоје на путу", каже Мапес-Нидик.

Према његовим речима, након што је пре неколико година скинут с власти а њихови наследници на власти су Хрватску одвели у ЕУ, ХДЗ се опет пребацио на идеологију.

"Али и сада када говоре 'нација' заправо мисле 'новац'... Но чак су и херојски кич, непријатељство према мањинама и позивање на идеје из предмодерног доба били довољни за поновно рођење странке", наводи лист и указује да у случају нових избора ХДЗ-у поновно прети пораз".

Додаје се да ће од предвидљивог пада ХДЗ-а због мањка алтернативе поновно "неуверљиви социјалдемократи" бити ти који ће профитирати.

"Бирачи заправо прижељкују националног спасиоца чистих руку. Заправо, како показује пример Мађарске, чак ни не мора бити чистих руку него само одавати такав утисак", закључује се у коментару "Берлинер цајтунга".

Швајцарски "Ноје цирише цајтунг" такође "петомесечни експеримент " владе Тихомира Орешковића проглашава пропалим, а као главни разлог за расцеп наводи се Карамарко и умешаност његове породице у послове око Ине и Мола.

Аутор описује идеолошку подељеност земље, тешку економску ситуацију против које се влада бори искључиво најавама. Али истовремено види и нешто позитивно у ситуацији у Хрватској.

"Колико год је лоша самоблокада снага у Хрватској она истовремено спречава и неке негативне тенденције. У суседној Мађарској и Србији већ годинама аутократске снаге доминирају државним апаратом. Ове снаге су потпуно избрисале границе поделе моћи у земљи и истовремено владају и медијима", наводи лист и додаје да се Хрватска тешко може претворити у овакву врсту "успостављене демократије".

Додуше, указује се, и овде националистичке идеологије добијају на снази, али у друштво дубоко укорењени антагонистички миље се супротставља пречврстом владању само једне странке", закључује се у тексту који је пренела Хина.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер