петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка влада: Мисионарске групе из Саудијске Арабије шире вехабизам на Косову
Хроника

Немачка влада: Мисионарске групе из Саудијске Арабије шире вехабизам на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. мај 2017.

Немачка влада упозорила је данас да мисионарске групе из Саудијске Арабије шире ултраконзервативни вехабизам на Косову, као и да је на Балкану приметан утицај других Заливских земаља и Турске.

Како се наводи у одговору немачке владе на питање посланице опозиционе Левице, у који је "Велт" имао увид, приметан је "континуиран ангажман арапских финансијера - појединаца, невладиних организација као и државних и полудржавних институција у Исламској заједници Косова".

Питање влади у Берлину поставила је посланица Левице Севим Дагделен која је упозорила да се "пред очима Кфора Косово развило у центар исламистичког тероризма у региону".

"Скандалозно је да се захваљујући присуству немачких војника саудијски проповедници мржње и насиља несметано могли да створе идеолошку базу за то", навела је она.

Од немачке владе се тражи да "више не улепшава ситуацију на Косову и јавност не држи у незнању о конкретним бројкама када је реч о регрутовању за исламистичке терористичке мреже као што су Исламска држава и друге организације", преноси "Велт".

Немачка влада примећује и растући утицај Турске на Балкану.

"Од ступања на дужност АКП (турске Партије правде и развоја) 2002. године а нарочито током мандата тадашњег министра спољних послова Ахмета Давутоглуа догодила се стратешка промена оријентације турске спољне политике. У оквиру ове нове оријентације постављене су и (мада не искључиво) политичка тежишта у областима које су некад биле део Османског царства", пише у одговору немачка влада.

Турска у том контексту тежи активнијој улози на Западном Балкану, наводи се и додаје да се према сазнањима немачке владе турски спор између владајуће АКП партије и Гуленовог покрета преноси и на Босну и Херцеогивну, Албанију, Македонију и Косово.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер