Хроника

Немачка штампа: Од најављеног дијалога Београда и Приштине не треба много очекивати

Штампа
петак, 10. септембар 2010.

Резолуција о Косову коју је Србија поднела у Генералној скупштини УН уз подршку Европске уније привукла је пажњу главних немачких надрегионалних листова. Они оцењују да је попуштање Србије прилика за нови почетак. Велика Британија и Немачка извршиле одлучујући притисак, оцењује Зидојче Цајтунг

Франкфуртер алгемајне цајтунг је објавио коментар под насловом „Прагматизам“: „Од Србије не може да се очекује да ће у догледној будућности признати Косово. Влада која би то учинила починила би самоубиство. Али, ако изузмемо тај аксиом српске политике, руководство у Београду има простора за делање када је реч о односу према својој некадашњој покрајини. Од подстрекивања сукоба, преко догматског инсистирања на принципима међународног права па све до прагматизма – све је могуће. Током протеклих месеци су се у политици Београда видели делови свих ових опција. Сада је председник Тадић, својим пристанком да из оптицаја повуче тврду резолуцију, показао правац којим ће Србија ићи. Од најављеног дијалога Београд и Приштине не треба много очекивати. Био би чак добар знак када то не би било нешто спектакуларно. Шанса за трајно помирење Срба и косовских Албанаца би вероватно била највећа када се сада не би разговарало о миру, већ о снабдевању енергијом, инфраструктури и привредном развоју.“

Сада је Тадић морао да поклекне

Зидојче цајтунг: „Никада није касно за нови почетак; поготово не у политици. Српски председник Борис Тадић и влада којом он управља су од отцепљења Косова пре две и по године неуморно понављали да се Београд неће помирити са тим отцепљењем. Та мантра се, после експертизе Међународног суда правде, показала као самозаваравање. Највиши суд Уједињених нација је крајем јула одлучио да Косово својим проглашењем независности није повредило међународно право. Та одлука, међутим, није изазвала промену политике Београда. Напротив: Тадић и његов министар спољних послова Вук Јеремић кренули су у конфронтацију са Западом и поднели Генералној скупштини УН нацрт резолуције у коме су тражили нове преговоре о статусу бивше покрајине. Сада је Тадић морао да поклекне. Немачка и Велика Британија су у име Европске уније извршиле велики притисак на Србију, којој је дато да бира: или да заједно са Европском унијом формулише ослабљену резолуцију или да угрози интеграцију у ЕУ. Пред гласање у Њујорку, Тадић се ипак одлучио да промени став.

У новој резолуцији више се не говори о „једностраној сецесији“ Косова. Осим тога, Србија је примила к знању мишљење Међународног суда правде. То је нови почетак. Европска унија сада мора да помогне српској страни да прихвати реалност на Косову. Усаглашавање са Бриселом показује да је за политичаре у Београду интеграција у Европску унију много важнија од безизгледне борбе за Косово“, закључује минхенски лист.

(dw-world.de)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]