четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка: Педесет милијарди евра за оживљавање привреде
Хроника

Немачка: Педесет милијарди евра за оживљавање привреде

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. јануар 2009.

Берлин - Представници странака владајуће коалиције постигли су сагласност о пакету мера за оживљавање привредних активности у Немачкој, за шта ће ове и идуће године бити одвојено 50 милијарди евра из буџета. Мере које оба дома парламента треба да одобре до краја јануара, представљају најопсежнији програм за подстицање привредних активности у послератној Немачкој.

Кључни део програма, за који ће бити издвојено око 18 милијарди евра, чине инвестиције. Две трећине тог новца биће утрошено на реновирање школских и универзитетских зграда, обнову путева и железничке мреже, енергетску санацију зграда и успостављање бржих интернет-веза.

Други део пакета чине мере којима се финансијски растерећују грађани у циљу повећања потрошње и подстицања привредног раста. Тако је најнижа пореска стопа за оне који најмање зарађују снижена са 15 на 14 одсто. Највиша пореска стопа од 45 одсто остала је иста. Сума на коју запослени не плаћају порез, повећана је за 340 евра на 8.004 евра годишње. Допринос за здравствено осигурање такође је смањен, и то једнако у делу који плаћају запослени сами и у делу који им плаћају послодавци. Поред тога, родитељи ће уз дечији додатак који износи 164 евра по детету месечно, добити и једнократни износ од 100 евра.

Посебна мера усмерена је на стабилизовање аутомобилске индустрије која је изразито погођена кризом. Зато ће сваки грађанин који одбаци стари, најмање девет година стар ауто и купи нови, добити од државе премију од 2.500 евра. Коалиција се сагласила и о помоћи привреди кроз давање опсежних гаранција за кредите великим предузећима у износу од око 100 милијарди евра. Директно учешће државе у власништву фирми, које се помињало претходних недеља, није предвиђено усвојеним пакетом мера.

Опозиција, привредна удрузења и синдикати нису реаговали сасвим повољно на вест о усвајању мера за оживљавање привреде, иако је поздрављено настојање владе да буде активна у време кризе. Најчешће се замера да програм није довољно опсежан с обзиром на дубину кризе светске и немачке привреде, да социјална компонента није довољна и да не растерећује довољно грађане. Опозициони либерали су израчунали да после примене свих ових мера грађанима остаје месечно 10 до 15 евра више на располагању и оценили да је „неозбиљно веровати да се са тако баналним износима може стабилизовати коњунктура“. „Само када грађанима у новчанику поново буде остајало битно више новца, моћи ћемо да спречимо суноврат коњунктуре“, поручили су либерали.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер