петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка компанија „Тенис“, након четири и по године најављивања доласка - затражила одлагање инвестиције у Србији
Хроника

Немачка компанија „Тенис“, након четири и по године најављивања доласка - затражила одлагање инвестиције у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. новембар 2018.

Долазак немачке компаније Тенис који се најављује четири и по године, још једном је одложен. Наиме, немачка компанија  затражила је одлагање најављене инвестиције у Србији, а Комисија за давање сагласности за инвестиционе планове је то одобрила и такав предлог проследила Граду Кикинди на одлучивање, потврђено је Инсајдеру у Министарству пољопривреде. Разлог за тренутно одустајање Тениса од инвестиција у Србији јесте то што се „у Европи појавила афричка куга свиња“. Међутим, у Србији до сада није регистрован ниједан случај афричке куге свиња, рекли су у Министарству за Инсајдер.

„Комисија за давање сагласности за инвестиционе планове у поступку остваривања права првенства закупа пољопривредног земљишта је на молбу компаније Тенис дала предлог за одлагање инвестиције и проследила га Граду Кикинди на одлучивање“, наводе у Министарству пољопривреде.

На питање Инсајдера по ком правном основу је Комисија дозволила немачкој компанији да одложи инвестицију, у Министарству одговарају да с Тенисом није потписан никакав званичан уговор, већ је само одобрен њихов инвестициони план.

„Имајући у виду да уговор још није потписан, Комисија је дала предлог за одлагање инвестиције“, наводи се у одговору Министарства.

Како су истакли, државно земљиште на територији Града Кикинде које је било предмет закупа, издаваће се редовно пољопривредницима на лицитацијама до почетка реализације инвестиције.

Подсетимо, Тенис је још прошле године добио дозволе Комисије за закуп 2.500 хектара државног земљишта у Кикинди и 2.400 хектара у Зрењанину, а одобрење још чека од локалних самоуправа за земљиште у Пландишту, Вршњу и Сечњу.

У закуп  земљишта у Кикинди Тенис је требало да уђе од 1. новембра 2018. Сам министар пољопривреде Бранислав Недимовић у мају ове године је изјавио да ће инвестиција немачке месне индустрије уредно почети од новембра, а да ће током пролећа 2019. године биће почета изградња прве фарме.

"И годину за годину тако ће бити изграђене три фарме и на крају једна кланица", рекао је Недимовић.

Међутим, дуго најављивана инвестиција и овога пута се изјаловила. Како је саопштило Министарство пољопривреде, разлог за тренутно одустајање Тениса од инвестиција у Србији јесте то што се „у Европи појавила афричка куга свиња“.

„То подразумева велику количину свиња и прерађевина које треба овде да се превезу, а како постоји забрана кретања, не може нигде да се помера“, истакли су у Министарству пољопривреде, напомињући да Управа за ветерину, Управа царина и МУП предузимају све мере како се афричка куга не би проширила на територију Србије.

Четири године обећавања

Приче о доласку Тениса у Србију трају од децембра 2014, а Влада Србије је у априлу 2015. с немачким инвеститором потписала и правно необавезујући Меморандум о разумевању који описује пројекат улагања у Србију.

У Меморандуму се наводи да је Тенис заинтересован за изградњу до 20 технолошки најсавременијих фарми свиња у Србији, док ће инвестиција по свакој фарми износити приближно 21 милион евра.

Александар Вучић, садашњи председник, а тадашњи премијер, након потписивања меморандума је изјавио да ће инвестиције немачке компаније у Србији бити око 420 милиона евра, као и да ће у првој инвестиционој фази бити 700 до 800.000 свиња.

Међутим, према документима у које су новинари Инсајдера имали увид, вредност инвестиције, али и број запослених на које се Тенис обавезао, бар према првим плановима, биће много мањи од онога што су обећавали српски званичници. Према плану инвестиције у који су новинари Инсајдера имали увид, на пет локација за које се Тенис пријавио на јавном позиву за закуп државног земљишта, планирано је тек 250 „новоотворених радних места“.

Такође, укупна вредност инвестиције за ових пет локација је 100 милиона евра, што је четири пута мање од онога што се наводи у правно необавезујућем Меморандуму о разумевању који описује пројекат улагања Тениса у Србију, а који је српска влада потписала с немачким инвеститором.

Новинари Инсајдера су дошли и до процене Министарства пољопривреде о очекиваној добити за све инвестиције које је Комисија одобрила. На основу података из документа произилази да је очекивана добит од инвестиције немачког Тениса чак 30 одсто мања од планираног просека.

Наиме, како се наводи, просечна очекивана директна буџетска зарада по хектару од инвестиционих пројеката који су добили сагласност државне Комисије, износи око 1.000 евра. Истовремено, процена Комисије је да ће држава годишње у Кикинди од Тениса добити 732 евра по хектару, а у Зрењанину 708 евра.

„Тенисов закон“

Према анализи Инсајдера, од потписивања правно необавезујућег Меморандума 2015. законодавство Србије се практично прилагођава потребама немачког инвеститора.

Закон о пољопривредном земљишту донет 2015. инвеститорима је омогућио да без лицитација узму у закуп пољопривредно земљиште у државној својини на период од 30 година. Стручна јавност и удружења пољопривредника оштро су критиковали закон, оптужујући Владу да је садржај Закона писан директно због инвестиције немачке компаније.

Коначно, све препреке за инвестицију Тениса отклоњене су управо након расписивања јавног позива за закуп државног земљишта на 30 година за инвеститоре у сточарству.

О томе коме ће по праву првенства и повлашћеним условима, а на име улагања у прехрамбено-прерађивачку производњу, бити дато на коришћење државно пољопривредно земљиште у наредних 30 година, одлучује Комисија за давање сагласности. Комисија има дискреционо право да одлучи који инвеститор ће добити право закупа, док локална самоуправа даје сагласност на одлуку Комисије.

Међутим, оно што се поставља као питање јесте да ли се она води стручним или политичким аргументима с обзиром да Комисију чине углавном политичке фигуре тј. министри и помоћници министара.

Наиме, одлуку о томе ко ће добити право закупа донеће министар пољопривреде Бранислав Недимовић, министар финансија Душан Вујовић, министар привреде Горан Кнежевић, посебни саветник министра пољопривреде и заштите животне средине Драган Милић, и Ненад Катанић, вршилац дужности помоћника министра пољопривреде и заштите животне средине.

Министар Бранислав Недимовић је гостујући недавно у Инсајдер дебати негирао да немачка компанија има привилегије, као и да је законодавство Србије прилагођено за Тенис, истичући да су то „приче за малу децу“.

Његов саговорник у тој емисији, посланик ДС и бивши покрајински секретар за пољопривреду Горан Јешић, изјавио је да је закон очигледно „нацртан за Тенис“, јер нема потребе давати толико земљиште за прерађивачку индустрију, када се по већ постојећим законима може узети закуп за пољопривредну производњу.

Новинари Инсајдера су у више наврата звали Тенис за коментар, међутим, у немачкој фирми су одбили да коментаришу своје планове у Србији, истичући да ће се јавити када буду имали „новости“.

Истиномер: Вучић говорио да је немачки гигант „требало да препороди српско сточарство и свињогојство

Немачки гигант у производњи свињског меса, компанија "Тенис", требало је, како је често говорио председник владе Вучић, да препороди српско сточарство и свињогојство и надомести све оно уништено од 2000. године на овамо.

Истиномер Амнезија вас подсећа зашто се долазак ове фирме отеже више од две године, иако је и јавности и инвеститору обећавано да је све спремно. Такође, занимљиво је пратити како је временом "Тенисова" потенцијална инвестиција нарасла на чак 300 милиона евра, иако се цела ствар није помакла даље од Меморандума о разумевању.

Занимљиво је пратити и тренутак када најављивана гринфилд инвестиција прераста у могућу куповину месара "Матијевић" да би се након конституисања нове владе 2016. године прича опет вратила на гринфилд.

Колико је цела ствар климава свих ових година, сведочи и лицитирање око локација на којима ће бити изграђени првих пет објеката Тениса.

(Инсајдер, Истиномер)

Видети још: Скупштина Зрењанина усвојила одлуку, немачком „Тенису“ je на 30 година дато право првенства закупа за 2.500 хектара земљишта; Славко Вуков: Будите убеђени, питаће вас деца шта сте то урадили - срам вас било!

Бранислав Недимовић: Влада Србије није потписала уговор са немачком месном инндустријом "Тенис" - послали су нам само нацрт споразума

Хоће ли Тенисове свиње појести српске фармере или - зашто правила којих се немачки месар држи у Европи не важе и у Србији?

Вечерње новости: "Тенис" за сваку фарму отворену у Србији тражи 15 хектара грађевинског земљишта и 3.000 хектара плодних ораница у "дугорочном закупу"

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер