петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка: Евроскептици из АФД брину канцеларкину странку
Хроника

Немачка: Евроскептици из АФД брину канцеларкину странку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. септембар 2014.

Изборни успех Алтернативе за Немачку (АфД) у Саксонији највише ће коштати ЦДУ, а ни поделе унутар странке нису искључене. Нови-стари премијер те савезне државе Тилих слуша инструкције из Берлина: не коалицији са АфД-ом.

Након убедљиве победе на покрајинским изборима у Саксонији, демохришћанин, Станислав Тилих, на располагању има више сценарија за формирање владајуће коалиције. Једна би нарочито могла бити експлозивна, уколико је иста за Хришћанско-демократску унију (ЦДУ) уопште у игри, а изгледа да није. Наиме, партија основана пре годину дана (у фебруару 2013), Алтернатива за Немачку (АфД) успела је да оствари невероватан изборни резултат, освојивши у овој покрајини нешто мање од 10 одсто гласова. До сада је мишљење руководства владајуће ЦДУ било јасно. АфД припада „популистичком, десничарском крилу“, што искључује могућност уласка у коалицију. Али Тилих синоћ није у потпуности искључио сарадњу са том странком.

Ипак, из Берлина стиже јасан вето. Четири дана уочи покрајинских избора, канцеларка Меркел (шефица Хришћанско-демократске уније – ЦДУ) експлицитно је подвукла да сарадња са евроскептицима из партије АфД, није прихватљива за ЦДУ. Многи у канцеларкиној партији деле мишљење Ангеле Меркел, али има и оних који мисле другачије. Додуше, шеф посланичког клуба демохришћана у Бундестагу, Фолкер Каудер је у више наврата одбио позив за учешће у телевизијским дискусијама, у којима би се појавили и представници Алтернативе за Немачку.

Након објављивања изборних резултата, из Дрездена се огласио и генерални секретар Хришћанско-демократске уније Петер Таубер, рекавши да партнерство са АфД-ом није могуће: та странка нема никаквих суштинских сличности са немачким демохришћанима, истакао је овај демохришћанин.

Тилих се на срећу не налази пред тешком одлуком, јер је у позицији да склопи савез са социјалдемократама и зеленима. Јер СПД и Зелени би комотно могли да замене досадашњем коалиционог партнера у Саксонији – либерале (ФДП). У овој највећој немачкој покрајини на истоку земље, АфД демохришћанима није потребан, али би се то у другим крајевима Немачке (чак и у Берлину) ускоро могло променити. Позиција немачких либерала, који су до сада били стратешки савезник ЦДУ, могли би да испадну из игре.

Већ неко дуже време, поједини политичари ЦДУ упозоравају на јачање „десничарске конкуренције“. Додуше, некадашњи шеф владе у покрајини Баден-виртемберг, Ервин Тојфер, колеге у АфД-у не доживљава као десничаре. „Свако од нас зна неког политичара у овој партији и са њим има добре односе“, објаснио је Тојфер једном приликом, а пренео Шпигел. Већина чланова Алтернативе за Немачку, није „непријатељски“ настројено према Европској унији, већ одбацује политику спасавања европске валуте. Ни одбацивање двојног држављанства није разлог за неслагања са АфД-ом, јер је такав став до скора имала и партија канцеларке Меркел.

Секретар Алтернативе за Немачку у Саксонији, Уве Вулицер је током изборне вечери изјавио, како ЦДУ није напустио зато што је променио мишљење, већ зато што се променила партија чији је члан био годинама. Други проминентни чланови АфД-а, попут бившег шефа савезног Удружења немачких индустријалаца (БДИ), Ханс-ОИаф Хенкер, кажу како желе да остану доследни залагању за конзервативне позиције, од којих су демохришћани у међувремену одустали. Хенкел, који важи за великог противника евра, данас је један од седам посланика Алтернативе за Немачку у Бриселу.

Тамо је АфД у јуну ојачала Фракцију европских конзервативаца и реформиста (ЕКР), којој припада и партија британског премијера Дејвида Камерона. Немачка канцеларка Меркел је, како преносе медији, због тога узалудно интервенисала. ЦДУ политичари из тзв. десног табора, као што је Ерика Штајнбах, апеловала је на руководство странке да у погледу формирања коалиција у будућности: „никада не треба да каже никад“. У међувремену стижу и вести о преласку демохришћана у редове АфД-а, у појединим саксонским општинама.

У својој изборној кампањи, Алтернатива за Немачку се поред осталог залагала за решења, од којих се ограђују не само зелени, левица и социјалдемократе, већ и многи у ЦДУ. Поред заговарања да се укине евро, АфД сматра да би у Шенгенској зони поново требало увести гранични контроле. Лидери АфД сматрају и да би убудуће требало организовати референдуме, на којим би се грађани изјашњавали о изградњи џамија и минарета. Оптужбе да се приближавају екстремној десници (партији НПД), нарочито су оштре у Саксонији, где поменута партија већ десет година има своје представнике у парламенту - и залаже се за сличне идеје.

Саксонски премијер Тилих ипак верује да је АфД „привремени политички феномен“ и да ће завршити као и Партија пирата. Истраживања јавног мњења га ипак демантују: популарност „алтернативе“ на истоку Немачке не опада. Напротив, и у другим покрајинама би АфД ускоро могла да уђе у парламент.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер