Početna strana > Hronika > Nemačka: Da li je ''Merkoland'' novi evropski ''par snova''?
Hronika

Nemačka: Da li je ''Merkoland'' novi evropski ''par snova''?

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 07. maj 2012.

BERLIN - Da li je ''Merkoland'' novi, evropski ''par snova'', pitanje je koje se postavlja odmah ''dan posle'', uz jasan odgovor mnogih poznavaoca nemačko-francuskih odnosa da međusobne blokade nisu ni u čijem interesu i da se Francuzi nisu odlučili protiv Nemačke, već za Francusku.

Angela Merkel i Fransoa Oland

Nemačka strana, istovremeno, naglašava povezanost u Evropi i nemačko-francuske odnose, kao motor razvoja Evropske unije (EU), ali i ne zaboravlja da kurs štednje, koji Berlin zastupa u vremenu krize - nema alternativu.

Kako će dalje biti na relaciji Berlin-Pariz, moglo bi se već naslutiti iz toga što je Merkelova, za koju se kaže da je političar koji se preciznošću naučnika i pomoću sopstvenog mozga uvek dočepa cilja, već razgovarala sa novoizabranim francuskim šefom države Fransoa Olandom i uputila mu poziv da što pre dođe u nemačku prestonicu.

Iako je do poslednjeg momenta podržavala potučenog bivšeg šefa države Nikolu Sarkozija, izbor njegovog protivnika Olanda, iz ugla Merkelove, i nije baš neka lepa pojava, ali je podnošljiva-kažu analitičari.

Nemačka daje Evropi ton, Francuska se bori protiv privrednog kraha i želi predsednika koji će je dostojno i snažno predstavljati i - sa Merkelovom pričati ravnopravno- kratko i jasno kažu nemački analitičari, koji ''priznaju'' da će Oland, naravno, za nju biti težak pregovarač, ali i ''upozoravaju'' da će i on videti, kako tek ona zna da bude teška.

On želi konjunkturne programe, ona budžetsku disciplinu- ali ako ''Merkoland'' bude pametan tim, onda će njih dvoje da se slože o zajedničkom putu, na kome će moći kod ''domaće publike'' da sačuvaju ''obraz'', jer obostrana blokada nije ni u čijem interesu - smatraju nemački analitičari.

I, kada sve izgleda da će ''Merkoland'' postati novi, evropski ''par snova'', za Merkelovu se pojavljuje problem na ''domaćem'' terenu i to u vidu njenih najbližih-koalicionih partnera liberala šefa diplomatije Gvida Vestevela i vicekancelara Filipa Reslera.Većina Nemaca smatra da ona drži stvari pod kontrolom i to što je ona takva, pomaže njenoj Hrišćansko-demokratskoj uniji i njoj daje nadu da će 2013. godine ponovo biti izabrana za kancelara. Najveći rizik za Merkelovu su liberali, koji bi, ako se odluče u pravcu koalicije sa socijaldemokratama i partijom Zeleni, pomerili statiku moći.

Za liberale, kojima je od juče, na izborima u Šlezvig-Holštajnu, kada su prekinuli seriju poraza i osvojili više od osam odsto glasova i koje sledeće nedelje, na izborima u Severnoj Rajni Vestfaliji, izgleda, očekuje još jedan mogući uspeh bi bilo smisleno da se kroz koaliciju sa socijaldemokratama i zelenim, kako se kaže, oslobode dugogodišnjeg ''zatočeništva'' od demohrišćana.

Iako do saveznih izbora ima još dugo i iako se o mogućem ''pretrčavanju'' liberala na stranu socijaldemokrata i zelenih potpuno neobavezno govori, moglo bi to Merkelovu alarmirati. Liberali bi, mogli iz ugla demohrišćana, da izgledaju ne kao neko s kim će se dobiti vladina većina, već kao neko s kim će većina biti sprečena.

Merkel, naravno, sledeće godine može da teži i takozvanoj ''jamajka koaliciji'' sa liberalima i zelenim, ali je pitanje kako bi njeni konzervativci i zeleni funkcionisali.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner