четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка: Црну Гору, Албанију и Косово прогласити за "земље сигурног порекла"
Хроника

Немачка: Црну Гору, Албанију и Косово прогласити за "земље сигурног порекла"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. август 2015.

Директор немачке Савезне службе за миграције и избеглице Манфред Шмит оценио је данас да би број од око 800.000 избеглица, колико се за ову годину очекује у Немачкој, можда могао да буде и премашен а то, измедју осталог, зависи и од људи са Балкана.

"Веома је тешко давати процене. Да ли ће следеће године у Немачкој бити сличан број избеглица, зависиће, такодје, и од тога да ли ће Немачка успети да обузда долазак људи из земаља Балкана, као што су Србија и Албанија.....", рекао је Шмит за недељник "Шпигл".

Он је додао да подносиоци захтева за азил са Балкана чине 40 одсто од укупног броја захтева.

Број људи из Сирије, који чине највећу групу, вероватно, и даље расти, додао је он.

Шмит је говорио о тешкој ситуацији у транзитним земљама и у самој Сирији а своје прогнозе о могуће већем броју избеглица од очекиваног образложио је и тиме да људи желе да иду тамо где имају неку шансу да изграде свој живот.

Очекује се, такодје, рекао је Шмит, да ће у наредним годинама још око 200.000 Сиријица добити право да живи у Немачкој.

Када је реч о азилантима са Балкана, чији број и даље расте упркос разним кампањама, Шмит је навео да се у том случају различите мере морају заједнички примењивати и навео да је на примеру Косова брзи азилантски поступак дао резултате.

У фебруару ове године је око 1.600 људи дневно стизало у Немачу, а сада је та бројка испод 60 особа, навео је Шмит.

Он је, образлажући свој предлог да се балканским азилантима укину новчана давања, додао да људи из тих земаља знају да кажу да, ако у Немачкој живе три -четири месеца, онда у својим домовинама могу од добијеног новца да финансирају годину дана свог живота.

Шмит није једини политичар који је предложио да се азилантима, пре свега, из балканских земаља укине или смањи такозвани "џепарац" од 143 евра по особи месечно, који добијају док траје поступак за добијање азила.

Када је реч о људима са Балкана, они у принципу скоро да ни немају никакву шансу да добију азил у Немачкој, показује статистика.

Немачки политичари траже да се Албанија, Косово и Црна Гора прогласе такозваним "земљама сигурног порекла", што значи да тамо нема политичког прогона, а тиме ни разлога за азил и да су њихови захтеви у правилу неосновани, али да се могу појединачно обрадјивати.

Србија, Македонија и Босна су већ проглашене земљама сигурног порекла.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер