петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка амбасадорка у Сарајеву: Лично сам захтевала од РС да одустане од референдума - циљ треба да буде чланство у ЕУ и НАТО
Хроника

Немачка амбасадорка у Сарајеву: Лично сам захтевала од РС да одустане од референдума - циљ треба да буде чланство у ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. април 2017.

 Немачка амбасадорка Кристијан Хоман изјавила је да немачка влада од БиХ очекује да се више ангажује на регионалном и државном нивоу.

Она је нагласила да се најновије политичке кризе у БиХ могу посматрати као покушаји да се спречи реализација овог стварног и одрживог ангажовања који је обећан у оквиру Реформске агенде.

- Често бескомпромисно вођени политички дискурс у овој земљи који је оријентисан према прошлости наглашава разлике. Међутим, живети с прошлошћу значи да се нагласи оно што је заједничко и да се постижу компромиси. Посебно они политички одговорни, свеједно да ли били на локалном, кантоналном, ентитетском или државном нивоу. Они сви морају сарађивати како би земља напредовала и како би се убрзале интеграције у ЕУ - рекла је Хоман.

Њени први утисци о БиХ су позитивни, те да има доста тога да пружи, поменувши гостопримљиве људе, запањујућу природу и богато културно наслеђе, свеједно о којем делу земље се радило.

Такође, рекла је да БиХ својим грађанима не олакшава свакодневицу.

- Висока незапосленост, корупција и непотизам који владају, политичко-етничке напетости су разлози који су протеклих година навели десетине хиљада људи на то да напусте ову земљу – рекла Хоман.

Хоман је рекла и да БиХ превише живи у својој  прошлости, уместо са својом прошлошћу.

- Циљ чланства у ЕУ и НАТО нуди могућност да се створе јасне перспективе за будуће генерације. Искуства новије прошлости у БиХ су елементарни саставни део душе ове земље, али она не смеју прерасти у фактор који ће кочити политички, економски и социјални процес реформи – истакла је она, те додала да је БиХ сама себи задала амбициозну Реформску агенду и поставила за циљ НАТО и чланство у ЕУ, пише аваз.

Поменула је да Немачка прати БиХ већ годинама с великом пажњом и подржава  процес интеграција у ЕУ, те да су и амбасада и она лично захтевали да РС у септембру 2016. одустане од референдума.

(Дневни аваз)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер