четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нела Кубуровић: Следећи сазив Скупштине ће бити у прилици да заврши процес измене Устава
Хроника

Нела Кубуровић: Следећи сазив Скупштине ће бити у прилици да заврши процес измене Устава

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. август 2019.

 Министарка правде Нела Кубуровић казала је данас у интервјуу за лист „Курир“ да мисли да ће наредни сазив Скупштине Србије бити у прилици да заврши започету процес измена Устава Србије.

„Први пут се налазимо у ситуацији да мењамо Устав, а не да доносимо нови, што је далеко дужи и компликованији процес. С обзиром на то да су на пролеће и редовни избори парламентарни избори, мислим да ће нови сазив пленума бити у прилици да заврши започети процес, узимајући у обзир време и сложеност поступка“, рекла је Кубуровић за „Курир“.

Она је навела да су рад на изменама почео у јуну када је Одбор за уставна питања и законодавство Скупштине Србије усвојио Предлог за измену Устава, који је Влада упутила, као и да двотрећинска већина посланика треба да се изјасни о томе да жели измене. Након тога Скупштина би требала да спроведе јавне консултације и да Одбор за уставна питања сачини коначан текст измена о коме ће се поново морати да се изјасне посланици.

„Уколико посланици усвоје текст измена, поново са двотрећинском већином, тек се онда о томе изјашњавају грађани на референдуму“, рекла је Кубуровић.

Она је навела да је циљ измена Устава „јачање независности судства и самосталности тужилаштва кроз поступак избора носилаца правосудних функције, из којег ће бити искључене Скупштина и Влада“.

Говорећи о недавним изменама и допунама Закона о извршењу и обезбедјењу, Кубуровић је рекла да се тим изменама појачава социјално-друштвени аспект закона и уводе новине, којима се, како је оценила, драстично олакшава положај дужника.

„Министарство је посебно узело у обзир градјане који имају дуговања, а лошијег су материјалног стања и предвидело да се за комуналне дугове не може продати некретнина зарад износ дуга нижег од 5.000 евра“, казала је Кубуровић и додала да није због тог закона у сукобу са председницом Скупштине Србије Мајом Гојковић.

Она је навела да се њено министарство протеклих година показало „највећим критичарем извршитеља тамо где је то оправдано“.

Кубуровић је казала да није „мали број случајева разрешења, новчаних и дисциплинских казни које је министарство изрекло јавним извршитељима“.

„Када је у питању дијалог с представницима опозиције, драго ми је што је он отпочео, али у делу опозиције не видим искрену жељу да се њиме нешто постигне“, рекла је Кубуровић о округлим столовима на Факултету политичких наука у Београду.

На критике бивше председнице Врховног касационог суда Виде Петровић Шкеро да је „Србији потребно 20 година да дође до независног правосуђа“ и да су претрходне реформе биле лоше, Кубуровић је рекла да је то казала „особа која је лично спроводила пропале реформе и с највишег судијског положаја“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер